birgün

3° AÇIK

GÜNCEL 17.02.2021 16:18

HDP'li Beştaş: PKK, rehin aldığı güvenlik gücü varsa serbest bıraksın

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "PKK'nin elinde rehin aldıkları, alıkoydukları güvenlik gücü varsa serbest bıraksınlar. 5-6 yıl insanların orada alıkonulmasını kabul edilebilir bulmuyoruz, savunmuyoruz" dedi.

HDP'li Beştaş: PKK, rehin aldığı güvenlik gücü varsa serbest bıraksın

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 13 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü Gara operasyonuyla ilgili konuştu.

Beştaş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, TBMM Genel Kurulunda dün Pençe Kartal-2 Harekatıyla ilgili bilgilendirme yapmadığını, hesap vermeye değil, hesap sormaya geldiklerini ifade etti.

"Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı basın bültenini okuduğunu, halkın meclisinin böyle bilgilendirilemeyeceğini" belirten Beştaş, kamuoyunda sorulan hiçbir soruya yanıt verilmediğini söyledi.

"Siyasi sorumluluğu almayan bir iktidar var karşımızda. Gara'da hesap veremediler, muhalefet hesap sordu ama onlar hesap veremediler." diyen Beştaş, sınır ötesi operasyonlarına her zaman karşı olduklarını, tezkerelere "evet" demediklerini hatırlatıp "Bu tezkereler geçmeseydi Gara'da 13 can toprağa düşmeyecekti. Gara operasyonu ya da ölümler, haritalara sıkıştırılamaz. AKP'nin kongre salonlarında geçiştirilecek bir mesele değildir. Can yakan ölümlerin yaşanmaması meselesi demokrasi, özgürlük meselesidir." ifadelerini kullandı.

"KAÇIRILMALARA KARŞIYIZ, SERBEST BIRAKSINLAR"

Uluslararası insan hakları hukukunun, devletlerin, çatışmanın tarafı olmayan kişileri tehlikeye düşürecek operasyonlardan kaçınmasını, yaşam hakkı için gerekli önlemleri almasını emrettiğini dile getiren Beştaş, "Alıkonulan insanların, kolluk gücünün, çatışmanın tarafı olmadığı, silahlı olmadığı, korunmaları gerektiği her türlü tartışmanın dışındadır. Operasyonla, alıkonulanlar kurtarılamaz, arabuluculukla, görüşmeyle kurtulabilirdi. Geçmişte yüzlerce kez deneyimlendi. Gara operasyonundaki soruları karartmak için İçişleri Bakanlığı '718 HDP'liyi gözaltına aldık' dedi. HDP'ye yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarının tamamı psikolojik operasyonlardır. Değil 718 kişi, 7 bin kişi de alsanız HDP bitmeyecek" ifadelerini kullandı.

Beştaş bir soru üzerine de "Kaçırılmasına tabii ki karşıyız. İnsanların yıllarca alıkonulmasına karşıyız. PKK'nin elinde rehin aldıkları, alıkoydukları güvenlik gücü varsa serbest bıraksınlar. Bunu Merkez Yürütme Kurulu kararımızda da ilk gün, saatler sonra bu çağrıyı yaptık. 5-6 yıl insanların orada alıkonulmasını kabul edilebilir bulmuyoruz, savunmuyoruz" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol