birgün

20° AZ BULUTLU

SİYASET 11.08.2020 10:37

HDP'li Buldan'dan CHP'nin ittifak çıkışına yanıt

CHP PM Üyesi Müslim Sarı'nın "CHP, HDP ile açık bir ittifak yapacak cesarete sahip mi," ifadelerine HDP'den ilk değerlendirme geldi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, öncelikli gündemlerinin ittifak olmadığını söyledi.

HDP'li Buldan'dan CHP'nin ittifak çıkışına yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partilerinin gündeminde ittifak gibi bir durumun olmadığını ifade ederken “Bizim önceliğimiz demokrasinin inşasıdır” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Buldan, CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Müslim Sarı’nın “Bölünme paranoyasından kurtulmak zorundayız. CHP, HDP ile açık bir ittifak yapacak cesarete sahip mi” ifadesini şöyle değerlendirdi:

"Bize göre Türkiye’nin temel meselesi seçim ittifakı değil, demokrasi mücadelesinde bir güç birliğinin sağlanmasıdır. İhtiyaç olan budur. Biz demokrasi mücadelesi için herkesin güç birliği yapması gerektiğini söylüyoruz. HDP’yle ittifak kurmak isteyenler varsa tabii ki görüşülür, konuşulur. Ancak bizim şu ya da bu partiyle ‘bir ittifak kuralım’ diye bir gündemimiz yok. Bizim öncelikli gündemimiz demokrasinin inşasıdır."

Seçimle kazandıkları belediyelere kayyım atanmasını da değerlendiren Buldan, şöyle konuştu:

"31 Mart’ta kazandığımız 65 belediyenin 6’sı Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 46’sı kayyım ataması olmak üzere toplam 52’si hukuk dışı yollarla gasp edildi. 21 belediye eşbaşkanımız şu an tutuklu. Görevinden uzaklaştırılan belediye ve il meclis üyemiz 76’dır. Kayyım darbesi 19 Ağustos 2019’da başladı. Bir yılda 52 belediyemizi gasp ederek halk iradesini ortadan kaldıran darbeci AKP iktidarıyla karşı karşıyayız. Sadece halkın parasını çalmıyorlar, halkın sandığa attığı oyu da çalıyorlar. Yaptıkları demokrasi düşmanlığıdır. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kaybetmelerinin siyasi intikamını alıyorlar. Elbette bu devran böyle sürmeyecek. Kayyım darbesini yapanlar, hukuk önünde elbet hesap verecekler."

MÜSLİM SARI NE DEMİŞTİ?

“Sol oylarımızı HDP’ye, batıdaki oylarımızı İYİ Parti’ye ya da merkez ittifaka kaptırma ihtimalimiz var” diyen CHP PM Üyesi Müslim Sarı, “Dolayısıyla CHP’nin bunları öngörerek bir siyaset yapması lazım. Hiçbir angajmana girmeden, korkmadan cesur bir biçimde ne yapılması gerekiyorsa onu yapması gerekir” ifadelerini kullanmıştı.

Sarı, "CHP, HDP ile açık bir ittifak yapacak cesarete sahip mi? Önümüzdeki dönem CHP’nin en büyük ikilemi bu olacak. Ya bunu yapacak cesareti gösterecek, kadrolarını üretecek, iletişim dilini kuracak, kendi tabanını ve toplumu ikna edecek ve özgüvenle bakacak meseleye ya da ayrı ayrı seçimlere gireceğiz," ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız