birgün

11° PARÇALI BULUTLU

HDP'li Encü: Kimliği belirsiz şahıs, kimse yokken HDP binasına polis gözetiminde girdi

HDP İstanbul il binasına, kimse yokken polis gözetiminde bir şahsın girdiğini belirten HDP’li Encü, “Bu kişi 1 Mayıs günü 16.30 gibi il binasına giriş yapıyor. İl binasının kapısında ise iki sivil polis var. Bu iki sivil polisin üzerinde polis yelekleri vardı. Ve binaya giren bu kişi, bu iki polisin gözetiminde binaya girdi. Çünkü binaya girerken sivil polislere ‘burası mı’ şeklinde işaret ediyor görüntülerde” dedi.

SİYASET 10.05.2022 12:22
HDP'li Encü: Kimliği belirsiz şahıs, kimse yokken HDP binasına polis gözetiminde girdi
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il binasına 1 Mayıs tarihinde saat 16.30 sıralarında kimliği belirsiz bir kişi, iki polisin karşı kapıda beklediği esnada binaya girdi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; il binasının önüne gelen kişi, önce binanın karşısında duran iki sivil polise binayı göstererek, işaret ediyor. Görüntülerde bu kişi daha sonra binanın kapısına yönlendiği ve 7 dakika kaldıktan sonra çıktığı görüldü. Binadan çıkan bu kişi daha sonra polislerin yanına gidip bir süre konuştuktan sonra oradan uzaklaştı.

PLAKASIZ ARAÇ

HDP’lilerin dikkat çektiği bir diğer konu ise görüntülerde il binasının önünde plakasız siyah bir aracın beklemesi oldu. Görüntülerde bu kişinin binaya girip polislerle konuşup gitmesinin ardından plakasız araçtan bir polis iniyor. Araçtan inen ve üzerinde polis kıyafeti olan bu kişi daha sonra, binaya giren kişinin konuştuğu polislerin yanına gitti. Burada polislerle bir süre konuştuktan sonra ayrıldı.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encu, kamera kayıtlarında bu durumu fark ettiklerini söyledi. Görüntülere yansıyan durumu paylaşan Encu, “Bu kişi 1 Mayıs günü akşam dört buçuk gibi il binasına giriş yapıyor. İl binasının kapısında ise iki sivil polis var. Bu iki sivil polisin üzerinde polis yelekleri vardı. Ve binaya giren bu kişi, bu iki polisin gözetiminde binaya girdi. Çünkü binaya girerken sivil polislere ‘burası mı’ şeklinde işaret ediyor görüntülerde” dedi.

“POLİSLE KONUŞTU”

Binaya giren kişinin kapıyı nasıl açtığının görüntülere yansımadığını belirten Encu, bu kişinin içeride yaklaşık 7 dakika kaldığını söyledi. Bu kişinin daha sonradan binadan çıkıp iki sivil polisin yanına geldiğini belirten Encu, “Bu kişi binadan çıkıp polislerin yanına geldi ve yaklaşık 2 dakika onlarla sohbet etti. Sonradan uzaklaşıp gidiyor” diye belirtti.

“KİŞİ SİLAHLIYDI” İDDİASI

Encu, binaya giren bu kişinin belinde silah olduğunu görüntülerden anladıklarını belirtti.

HDP’DEN AÇIKLAMA

HDP de konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encu’nun yanı sıra pek çok partili katıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol