HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde siyasi hükümlülere yeni uygulamaya konulan görüntülü görüşme hakkının "Teknik alt yapı hazır değil" denilerek verilmediğini belirtti. Gergerlioğlu, kendisine cezaevinden mektup gönderen Ramazan Altın’ın ilgili kuruma yaptığı başvuruya aldığı yanıtı örnek olarak göstererek, ”Yetkililerden yanıt bekliyoruz” dedi.

HDP’li Gegerlioğlu: Siyasi hükümlülere görüntülü konuşma hakkı 'Teknik alt yapı hazır değil' denilerek verilmiyor
Fotoğraf: DepoPhotos

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde siyasi hükümlüler için yeni uygulamaya konulan görüntülü görüşme hakkının "pilot uygulama olduğu ve henüz daha tanımlanmadığı" gerekçesiyle verilmediğini belirtti. Gergerlioğlu, yetkilileri göreve çağırdı.

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup yazan Ramazan Altın, siyasi hükümlülere görüntülü telefon görüşmesi hakkının verilmediğini ileri sürdü.

ALTIN: KEYFİ GEREKÇELERLE TALEBİM REDDEDİLDİ

Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından hükümlülere tanınan bu hakla ilgili kendisinin de başvuru yaptığını aktaran Altın, “Maalesef keyfi gerekçelerle talebim reddedildi. İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı verdiği kararda inisiyatifin bakanlıkta olduğunu, sistemin yeni olduğunu, yazılım sürecinin devam ettiğini, buranın pilot bölge olduğunu vs. dile getiriyor. Ne ilginçtir ki bu gerekçelerin hiçbiri adli mahkumlar için geçerli değil. Çünkü adli mahkumlar bu sistem cezaevine geldiğinden beri haftalık 30 dakika ve ziyaretçileri gelmediğinde ilaveten 30 dakika daha konuşuyorlar” dedi.

“PİLOT UYGULAMA, UYAP’TA DEĞERLENDİRME EKRANI TANIMLANMADI”

Altın, görüntülü telefon görüşmesi hakkının kendilerine de tanınarak mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Altın’ın mektubunda bahsettiği 23 Eylül 2022 tarihli Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’nın yanıtında şöyle dendi:

“Hali hazırda oda, koğuşlarda yer alan ACEP Sistemi uygulama kabinleri ve MMC cihazları tamamıyla UYAP sistemi üzerinde yer alan veriler doğrultusunda entegreli olarak çalışmakta olması dolayısıyla örgütlü suçlar hakkında görüntülü görüşme yapabilmesi açısından İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığımız tarafından değerlendirme yapabilme imkanı tanınan ekranların pilot uygulama olması dolayısıyla da henüz tanımlanması yapılmaması nedeniyle olumlu ya da olumsuz değerlendirme yapılamadığı hususları ile, talebe istinaden olumlu ya da olumsuz değerlendirme yapılabilmesi açısından gerekli ekranların UYAP sistemine tanımlanması sonucunda talep hakkında İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığımız tarafından olumlu ya da olumsuz bir değerlendirme yapılabileceği anlaşıldığından aşağıdaki şekilde karar verilmiştir. Hükümlü Ramazan Altın’ın görüntülü görüşme talebi hakkında yukarıda gerekçesi açıklandığı üzere UYAP’la entegre sisteminde teknik alt yapının henüz kurulu olmadığı, yazılım çalışmalarının devam ettiği, mevcut imkanlar dahilinde olumlu ya da olumsuz bir değerlendirme yapılamayacağından hükümlünün talebi hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verildi.”

GERGERLİOĞLU: YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

HDP’li Gergerlioğlu ise Altın ve benzer durumda olan hükümlülerin sorunlarını çözülmesini isteyerek, şunları söyledi:

“Cezaevlerindeki mahpusların görüntülü görüşmesiyle ilgili bir yönetmelik var. Bu yönetmelik mahpusları adli veya siyasi olmak üzere ikiye ayırıyor. Siyasi mahpusların cezaevi gözlem kurulunun izni olursa ancak görüntülü görüşme yapabileceklerini söylüyor. Biz de bu izin tek bir cezaevinde bile tek bir mahpusa verilmiyor diye defalarca soruyoruz, imza kampanyaları yapıyoruz. Bize bir cevap verilmiyor. Buna ilişkin ilginç bir gelişmeyi bize gelen bir mektuptan öğrendik. Trabzon Beşikdüzü’ndeki bir siyasi mahpus, bu konuda bir başvuru yapıyor. Cezaevi Gözlem Kurulu da cevabında ‘Teknik altyapı hazır olmadığı için biz istesek de Adalet Bakanlığı sistemi buna izin vermiyor’ diyerek, buna cevap veriyor. Demek ki bakanlık doğru söylemiyor veya gözlem kurulu doğru söylemiyor. Bize bu konuda belirliliğe kavuşturacak cevabı bekliyoruz. Kim doğru söylüyor, kim yalan söylüyor? Bu konuda endişe ve merak içindeyiz. Binlerce mahkumu ilgilendiren böyle bir durumda bakanlık ve gözlem kurulunun iki farklı görüşü söylemesini gerçekten trajik ve komik buluyoruz. Yetkililerden bu konuda bir açıklama bekliyoruz” dedi.

(ANKA)