birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 26.02.2020 17:02

HDP'li Gergerlioğlu'ndan 'güvenlik soruşturması' tepkisi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında güvenlik soruşturması ile ilgili yasa teklifinin tekrar gündeme getirilecek olmasına tepki gösterdi

HDP'li Gergerlioğlu'ndan 'güvenlik soruşturması' tepkisi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Güvenlik soruşturması yasa teklifinin tekrar torba yasayla getirilecek olması bizim için üzücü bir haberdir" dedi.

Gergerlioğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, güvenlik soruşturmaları konusunun önemli olduğunu ifade etti.

Gergerlioğlu konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"Güvenlik soruşturması yasa teklifinin tekrar torba yasayla getirilecek olması bizim için üzücü bir haberdir. Çünkü bu ülkede hala çok belirgin bir şekilde insanlar mağdur ediliyor. Güvenlik soruşturmalarıyla önceden belirlenen kişiler işe girebilmekte. Mülakatlar göstermelik hadise olarak kalıyor. Önceden belirlenen listelerdekiler işe girebilmektedir. Çok üzücü bir şekilde bu gayri hukuki siyasi kayırmacılık uygulamaları devam ettirilmek isteniyor. Tarihin en büyük fişlemesi, yasallaştırılmaya çalışılmaktadır. Biz buna karşı tüm gayretimizle karşı duracağız. Bu kabul edilebilecek bir hadise değil."

'DEPREME KARŞI SOMUT ÖNLEMLER ALMALIYIZ'

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu dile getiren Gergerlioğlu, "Depremle beraber yaşamayı öğreneceğiz. Depreme karşı çok somut önlemler almalıyız. Toplanma alanlarını oluşturalım. İstanbul depremi için çok çok daha fazla hazırlıklı olmamız lazım" diye konuştu.

HDP'nin 4. Olağan Kongresi'nin tamamlandığını dile getiren Gergerlioğlu, etnik ve dini ayrımcılık meselelerinde çok sözlü partinin yeni kongrenin ardından da Türkiye'de söyleyeceği çok sözünün olacağını ifade etti.

Gergerlioğlu, TBMM'de kurulan ilgili komisyonla son olarak Kırıkkale ve Keskin'deki cezaevlerine ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve eksiklikler tespit edildiğini söyledi. Yemeklerin kalitesiz, koğuşların kalabalık olması, rutubetli duvarlar gibi olumsuzluklar bulunduğunu savunan Gergerlioğlu, raporun komisyon tarafından açıklanacağını kaydetti.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız