birgün

22° HAFİF YAĞMUR

HDP'li Kaya'dan Diyanet'e: Kendinizi kutsalların sahibi gibi iddia edemezsiniz

HDP'li Kaya, Ankara Barosu ve Diyanet arasındaki 'LGBTİ' tartışmasını Meclis gündemine taşıdı. "Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa, hırsızlık için konuşmalı" diyen Kaya'nın konuşması sosyal medyada gündem oldu

SİYASET 12.06.2020 12:58
HDP'li Kaya'dan Diyanet'e: Kendinizi kutsalların sahibi gibi iddia edemezsiniz
Abone Ol google-news

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Diyanet İşleri Başkanı ile Ankara Barosu arasında yaşanan “LGBT” tartışmasını Meclis’e taşıdı.

Diyanet’in, insanlar adına ahkâm kesemeyeceğini belirten Kaya, “Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa, Barolar da kendi düşüncesini söyleme hakkına sahiptir. Tekçil bir durum yoktur ortada. Mezhepçi, Emevici düşünceyi bu toplumun İslam adına dayatma hakkına sahip değilsiniz. Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa, hırsızlık için konuşmalı, çocuk tecavüzleri için konuşmalı, Kur-an kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı, yolsuzluklar için konuşmalı, boş yere, haksız yere katledilen insanlar için konuşmalı” dedi.

Kaya'nın, sözleri Twitter'da gündem oldu.

Diyanet'in ‘muhafazakarız ve aile kutsiyetine sahip çıkıyoruz' diyerek kendini kutsalların sahibi gibi iddia edemeyeceğini belirten Kaya şunları kaydetti:
AKP Genel Başkanı'nın da LGBT'ler hakkında söylediği sözleri gidip internetten okuyun. Kaldı ki Diyanet İşleri, ben bir Müslüman olarak, beni temsil eden bir kurum asla değildir. Meşru değildir. Çocuklarımızın bile öğrettiği din derslerini aldırabilecek kadar bile bir güvene sahip değildir.
Diyanet bizim adımıza ahkam kesemez. Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa, Barolar da kendi düşüncesini söyleme hakkına sahiptir.
Tekçil bir durum yoktur ortada. Mezhepçi, Emevici düşünceyi bu toplumun İslam adına dayatma hakkına sahip değilsiniz.

Diyanet'in, din adına konuşacaksa, hırsızlık için, çocuk tecavüzcüleri için, yolsuzluklar için ve boş yere, haksız yere öldürülen insanlar için konuşması gerektiğini savunan Kaya, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Kur-an'da insani değerlerin en temel hakkı olan düşünce hakkı için, özgürlük için konuşmalı. İnsan olmanın, dinin bütün temel hakları katledilirken kalkıp sadece bütün kötülükleri tek bir noktada yoğunlaştırması onu, Diyanet'i meşru kılmaz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol