birgün

4° KARIŞIK DUŞ

HDP'li Paylan: 7 yıldır aynı teklifi veriyorum, böyle bir lince maruz kalmadım

Ermeni Soykırımı'nın tanınması için 7 yıldır kanun teklifi verdiğini söyleyen HDP'li Garo Paylan, "Sadece yılı güncelliyorum. 7 yıldır böyle lince maruz kalmadım. Bu meseleler konuşulabiliyordu" dedi.

GÜNCEL 24.04.2022 19:17
HDP'li Paylan: 7 yıldır aynı teklifi veriyorum, böyle bir lince maruz kalmadım
Abone Ol google-news

HDP Milletvekili Garo Paylan, 'Ermeni Soykırımı tanınsın' teklifini cuma günü Meclis'e sunması ve sonrasında gelen tepkileri değerlendirdi. TBMM Başkanı tarafından iade edilen teklifle ilgili konuşan Paylan, "7 yıldır aynı teklifi veriyorum, böyle bir lince maruz kalmadım" diye konuştu.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, verdiği tekliflerin daha önce de "soykırım" ifadesini kullandığı için Meclis Başkanlığı tarafından reddedildiğini anımsattı. HDP'li vekil, "Ben kendilerine de söylüyordum, ne diyelim istiyorsunuz, bu olayın adını koymak gerekiyor. İlla soykırım diye değil, ama tanımlanması ve bunun adını koymak gerektiğini söylüyorum” dedi.

2015 yılında milletvekili olduğunu ve milletvekili olduğundan bu yana 7 yıldır aynı teklifi verdiğini belirten Paylan, "Güncelleme anlamında sadece yılı güncelliyorum. 7 yıldır böyle bir lince maruz kalmadım. Çünkü bu meseleler konuşulabiliyordu Türkiye'de ve her yıl Cumhurbaşkanı'nın taziye dilediği bir konuyla ilgili benim tanımlamam bu şekilde oluyor. Ben değişmedim, demek ki Türkiye değişti. Geçmişle yüzleşmeyle ilgili pek çok adımlar atılıyordu. Ama şimdi geçmişle yüzleşme defterini de kapatmış Türkiye. Eşit, adil bir gelecek defterini de kapatmış demek ki” ifadelerini kullandı.

Partisine yönelik kapatma davasının görüldüğü süreçte, kendisine dönük tepkilerin yükseldiğine işaret eden Paylan, kendilerinin "konuşulmazların konuşulması ve eşit adil gelecek mücadelesi" verdiklerini söyledi. Bu nedenle partisinin, milletvekillerinin susturulmak istendiğini savunan Paylan, "Ama sessiz bir Türkiye'yi herkes sorgulamalı" görüşünü dile getirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol