birgün

7° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 11.07.2020 15:45

HDP’li Paylan, Erdoğan’a geçmişteki sözlerini hatırlattı: Ayasofya kararının ağır faturası nedir?

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’ya ilişkin geçmişteki sözlerini hatırlatarak, “Ayasofya kararının ağır faturası nedir” diye sordu.

HDP’li Paylan, Erdoğan’a geçmişteki sözlerini hatırlattı: Ayasofya kararının ağır faturası nedir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine ilişkin soru önergesi verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Paylan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart 2019 yılında Ayasofya’ya dair bir TV programındaki sözlerini hatırlattı.

Önergede, Erdoğan’ın canlı yayında sarf ettiği şu sözler hatırlatıldı:

“Ayasofya’nın belirli bir bölümünde namaz kılınıyor. Ayasofya’nın yeniden camii olarak ibadete açılmasının getirisi götürüsü var. Bu kararın faturası bizim için çok daha ağırdır. Bizim dünyada binlerce camimiz var. Bunların hesabını yapmıyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.”

hdp-li-paylan-erdogan-a-gecmisteki-sozlerini-hatirlatti-ayasofya-kararinin-agir-faturasi-nedir-755335-1.
Garo Paylan

Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu sorular yöneltildi.

►Erdoğan ‘bu oyuna’ nasıl geldi?

►Ayasofya kararının ‘ağır faturası’ nedir?

►Ayasofya kararıyla, Türkiye’de yaşayan Hristiyanlar ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için hayatın daha da zorlaşacağını bilerek, Erdoğan neden bu adımı attı?

►Ayasofya’nın kubbesi hepimize yetmez miydi?

►2005 yılında ‘Medeniyetler İttifakı Eş Başkanı’ olarak, dinler arası gerilimi azaltmaya çalıştığınızı hiç hatırladığınız oluyor mu?”

(MA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız