birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 15.01.2021 15:00

HDP'li Pervin Buldan ve Mithat Sancar da aşı için sıralarını bekleyecek

Koronavirüs aşılamasında ‘devlet büyüklerine’ tanınan ayrıcalık ardından HDP Eş Genel Başkanları Perin Buldan ve Mithat Sancar da sıralarını bekleyeceklerini açıkladı.

HDP'li Pervin Buldan ve Mithat Sancar da aşı için sıralarını bekleyecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘topluma örnek olmaları’ gerekçesiyle aşı olmaya çağırdığı siyasi parti liderlerinden olan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da sıralarını bekleyeceklerini açıkladı.

Bakan Koca’nın ‘devlet büyükleri’ ifadeleriyle tarif ettiği liderlerden Erdoğan, Bahçeli ve Meral Akşener çağrı ardından aşı olurken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sırasını bekleyeceğini bildirmişti.

Pervin Buldan ve Mithat Sancar da sıralarını bekleyeceklerini açıkladı.

Buldan ve Sancar'ın "Risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağız" başlıklı açıklamaları şöyle:

"Türkiye’de birçok eksikliğe, belirsizliğe ve plansızlığa rağmen Covid 19 aşılama programı nihayet 14 Ocak 2021 tarihinde uygulanmaya başlamıştır. En kısa sürede en etkili bağışıklamanın bir an önce başarılması için her türlü imkanın kullanılmasını umut etmekteyiz.

Sağlık Bakanı dün bizzat arayarak ve bir çağrıda bulunarak siyasi parti başkanlarını, Meclis Başkanı’nı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı kamuoyu önünde aşı olmaya davet etmiştir.

Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonumuz ile birlikte yaptığımız değerlendirmeye göre, bu davet daha önce belirlenen risk grubu, kronik hastalar ve sağlık çalışanları için düzenlenen aşılama programına uygun değildir. Bu nedenle herkesin belirlenmiş risk öncelik sırası ile aşılanması, sürecin hızlıca ve etkili bir şekilde devam etmesi gereklidir. Bizler, risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağımız bilgisini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol