birgün

15° AÇIK

HDP’liler, Temelli’nin açıklamasına dair konuştu: Sorumsuzluktur, bizlerde rahatsızlık yarattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” sözlerine HDP Milletvekili Sezai Temelli’nin verdiği, “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtı yorumlayan HDP’liler, “Ciddi anlamda sorumsuzluktur. Bizlerde rahatsızlık yarattı. Kurullarımızdan böyle bir açıklama çıkmaz. Böyle bir görüş partiden çıksa kriz olurdu” dedi.

SİYASET 21.09.2021 09:49
HDP’liler, Temelli’nin açıklamasına dair konuştu: Sorumsuzluktur, bizlerde rahatsızlık yarattı
Abone Ol google-news

HDP’liler, partinin milletvekili Sezai Temelli’nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” sözlerine verdiği yanıta tepki gösterdi, “Ciddi anlamda sorumsuzluktur” dedi.

İsmail Saymaz, Halk TV’de yayımlanan bugünkü yazısında Temelli’nin Kılıçdaroğlu’na verdiği “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtının HDP’de nasıl karşılandığını yazdı. Saymaz, HDP’lilerin Temelli’nin açıklamasını “sorumsuzluk” olarak nitelendirdiğini ve HDP’de rahatsızlık yarattığını aktardı.

Saymaz, HDP’lilerin “Partimizin bu kadar saldırı altında olduğu bir anda Kılıçdaroğlu’nın ‘HDP ile çözeriz’ demesi çok kıymetlidir” ifadelerini aktardı ve yazısına şöyle devam etti:

“Ne var ki Kılıçdaroğlu’nun Çözüm Süreci’ne yönelik eleştirel tavrını ‘Talihsiz’ diye yorumluyorlar.

HDP’liler şöyle diyor: ‘Kürt meselesinin çözümünde HDP kolaylaştırıcı, siyasetin önünü açıcı bir aktördür. HDP, ‘Silahlar sussun’ dediğinde susuyor mu? Susmuyor. Susturabilecek kişi, Öcalan’dır. Kılıçdaroğlu, bu kapıyı kapatıyor. Siyasette kapıyı kapatmayacaksınız. Erdoğan bile ‘Çözüm Süreci buzdolabında’ diyor.’

HDP’lilere şu soruyu yönelttim: ‘HDP yetmez mi?’ Bana şöyle yanıt verdiler:

‘HDP’nin yeteceği konular var, yetemeyeceği konular var. HDP’nin yeteceği konular, bu meselenin Meclis’te tartışılması, demokratik yasaların çıkarılmasıdır. Kılıçdaroğlu’nun sözleri ileride ayağına dolaşacak. Diyelim ülkeyi yönetecek. Silahları susturmak istiyor. Nasıl susturacak? Kimle görüşecek?’

‘TEMELLİ BİZİ HİÇLEŞTİRDİ’

HDP’lilere ‘Şu halde Sezai Temelli’yi haklı buluyorsunuz’ dedim. ‘Asla!’ dediler. ‘Neden?’ diye sordum. HDP’nin kurumsal olarak Kılıçdaroğlu’na yanıt vermediğini hatırlatarak şöyle dediler: ‘Temelli’nin sözleri HDP’yi hiçleştiriyor. ‘Asıl muhatap İmralı’dır’ demekle, ‘Ben meseleyi HDP ile çözerim’ diyen anlayışı yok sayıyor. Kamuoyu bu şekilde algıladı. Bu HDP’nin aktör olmasını istiyoruz. HDP’nin vesayet altında olduğu algısını istemiyoruz. HDP çoğulcu bir partidir. Temelli, o iradeyi hiçleştiren bir algı yarattı. ‘Asıl’ ifadesi, ‘Biz yokuz, aslında o var’ diye yorumlandı.’

HDP’liler Temelli’nin yalnızca milletvekili olduğunu, parti içinde bir bileşeni temsil etmediğini ve kurumsal görüşü yansıtmadığını belirtiyor. Şöyle diyorlar: ‘Temelli’nin açıklamaları ciddi anlamda sorumsuzluktur. Bizlerde rahatsızlık yarattı. Kurullarımızdan böyle bir açıklama çıkmaz. Böyle bir görüş partiden çıksa kriz olurdu.’”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun