birgün

20° PARÇALI BULUTLU

HDP’lilerle görüşme izni yok

GÜNCEL 11.02.2017 09:25
HDP’lilerle görüşme izni yok
Abone Ol google-news

ZEYNEP KURAY - @zeynokuray
zeynokuray@gmail.com

Tutuklu HDP milletvekilleriyle dayanışma amacıyla İstanbul’a gelen Alman Sol Parti heyetine görüşme için izin verilmedi.

Almanya Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger, Sol Partili Avrupa Parlamento Milletvekili Andrej Hunko ve Avrupa Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Martina Michels HDP İstanbul İl Örgütü binasında; HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca’nın da katıldığı ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Diktatörlük kuruluyor
Bernd Riexinger, “2010’dan beri Alman Parlamentosu’nda görevliyim. Bu sürede Türkiye’yi bol bol ziyaret ettim. Hapishane ziyaretleri de yaptım. Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Mustafa Balbay gibi pek çok isimle görüştüm. Bu kez Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Selma Irmak ile görüşmek için başvuruda bulundum ki Selma Irmak ‘kardeş vekilim’, başvurumuz reddedildi. Bu bir ilk. Bunu daha önce yaşamamıştık” dedi.

Tutuklamaların ardındaki tek amacın referanduma öncesi muhalefeti topal bırakmak olduğunu belirten Riexinger, “Bunun hukuk devleti veya demokrasi ile bir alakası yok” diye konuştu.

Kamu emekçilerinin ihraç edilmesini de bu bağlamda değerlendiren Riexinger, modern bir sultanlık elde edilmeye, bir diktatörlük kurulmaya çalışıldığını vurguladı.

‘Hakaretten’ 4 yıl
Öte yandan HDP’nin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla bir yıldan dört yıla kadar hapsi istendi.

***

Beştaş: Kötülük sıradanlaşıyor
HDP, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın mesajını paylaştı. Beştaş, “Milletvekillerinin büyük yalanlarla cezaevine kapatılması radikal bir kötülüktür. Ve kötülük giderek sıradanlaşıyor” dedi. Beştaş, “Bizler, hakikatleri ortaya koyduğumuz için içerideyiz. Bizi cezaevine gönderenler ise sadece yalana dayanıyor. Tarihsel olarak da totaliterliğe geçiş, yalana dayanır. Yalan karşısındaki en büyük düşman ise hakikat ve hakikati savunmaktır” ifadelerini kullandı. Referanduma da değinen Beştaş, “Aydınlık günlerin çok yakın olduğunu biliyorum. Zira bizler buna muktediriz; çünkü haklıyız! Tam da bu yüzden ‘hayır’larımızı çoğaltacak ve ‘hayır’larımızla barışı ve demokrasiyi inşa edeceğiz” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol