birgün

20° AÇIK

HDP MYK üyeleri toplandı: Kapatma davasına ilk tepki

Yargıtay’ın HDP hakkında kapatma davası açması üzerine HDP MYK üyeleri Meclis’te toplandı. Değerlendirme toplantısının ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından yapılan ortak açıklamada, “AKP, kapatma davası ile yargı üzerinden MHP’ye bir kongre hediyesi vermiş, savcılar siyasi talimatla hareket etmiştir” denildi.

SİYASET 17.03.2021 19:23
HDP MYK üyeleri toplandı: Kapatma davasına ilk tepki
Abone Ol google-news

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında kapatma davası açması üzerine HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Meclis’te toplandı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da yer aldığı toplantıda karara dair değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede, konunun etraflıca ele alınması için MYK'nın yarın olağanüstü toplanması kararı alındı.

BULDAN VE SANCAR'DAN ORTAK AÇIKLAMA

Değerlendirme toplantısının ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından yapılan ortak açıklamada, “AKP, kapatma davası ile yargı üzerinden MHP’ye bir kongre hediyesi vermiş, savcılar siyasi talimatla hareket etmiştir” ifadeleri yer aldı.

Buldan ve Sancar’ın açıklamasından satır başları şöyle:

"Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, iktidarın siyasi hesapları ve hukukun çiğnenmesiyle vekilliğinin düşürüldüğü gün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı partimiz hakkında kapatma davası açmıştır.AKP iktidarı, kendisine bağımlı ve taraflı hale getirdiği yargıyı, siyaseti dizayn etmek için bir sopa olarak kullanmaktadır.

Partimize yönelik kapatma davası, ülke demokrasisine ve hukukuna ağır bir darbedir. Bu iktidar, darbeci bir yönetim olarak tarihe adını yazdırmıştır.

'YAŞANANLAR AKP-MHP İTTİFAKININ ACİZLİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR'

Yaşananlar, AKP-MHP iktidar blokunun içine düştüğü derin acizliği de göstermektedir. Fikren, politik olarak ve sandıkta üstünlük sağlayamadıkları HDP’yi, şimdi yargı eliyle demokratik siyasetten tasfiye etmeyi hedeflemektedirler. Bu saldırganlıkları yaşadıkları derin korkudan kaynaklanmaktadır. HDP, sadece bir parti değil aynı zamanda bir fikirdir. Bu fikir etrafında milyonlarca insan kenetlenmiş durumdadır. Milyonlarca insan siyasi iradesine ve geleceğine sahip çıkacaktır.

AKP-MHP iktidarı ise demokratik meşruiyetini yitirmiş, zor ve baskı aygıtlarıyla ayakta durmaya çalışmaktadır. AKP-MHP iktidarı şunu çok iyi bilmeli ki, ne yaparsa yapsın, asla boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz ve demokratik siyasetten asla taviz vermeyeceğiz, demokratik direnişimizi kararlı bir mücadeleyle sürdüreceğiz.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Tüm demokrasi güçlerini, toplumsal ve siyasal muhalefeti ve halkımızı bu siyasi darbeye, hukukun ve demokrasinin açıkça tasfiye edilmesine karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Partimizin Merkez Yürütme Kurulu’nu yarın olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Sahip olduğumuz tarihsel mücadele geleneğiyle bu karanlık süreci atlatacağız. İnançlıyız ve kararlıyız. Mutlaka, ama mutlaka kazanacağız."

HDP'YE KAPATMA DAVASI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmış, iddianame Yüksek Mahkeme'ye gönderilmişti. İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları savunuluyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol