birgün

24° PARÇALI BULUTLU

HDP’nin 5'inci Büyük Kongresi: Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi

HDP 5. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena’da toplandı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP, salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, "Kamuoyu önünde açık, şeffaf görüşmeler yapılması halinde tutum belgemizde de belirttiğimiz ilkeler çerçevesinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız" ifadelerini kullandı. HDP’nin mevcut Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi.

SİYASET 03.07.2022 11:51
HDP’nin 5'inci Büyük Kongresi: Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi
Abone Ol google-news

HDP 5. Olağan Büyük Kongresi'nde mevcut Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi.

HDP 5. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena’da bugün toplandı.

Kongreye yoğun katılım gösteren HDP’lilerin kongreyi yakından takip edebilmesi için salonun önüne ekranlar yerleştirildi.

Kongrenin divan başkanı olarak seçilen HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ve HDP’li siyasetçilerin isimlerini okudu. Salondaki HDP’liler, bu isimleri tek tek alkışladı.

Kongreye, Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder, Sırrı Sakık, tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş da katıldı.

CHP, SOL Parti, Türkiye İşçi Partisi, TKP, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ile çeşitli sendika ve meslek örgütlerinin temsilcileri de kongrede yer aldı.

hdp-nin-5-inci-buyuk-kongresi-pervin-buldan-ve-mithat-sancar-yeniden-aday-gosterildi-1036591-1.

SANCAR: ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, mevcut ittifaklara alternatif olarak "Demokrasi İttifakı"nı inşa etmeye başladıklarını söyledi.

Bu ittifakın geçici ve seçime dönük olmadığını vurgulayan Sancar, şöyle konuştu:

"Seçime bu ittifakla gireceğiz. Hedefimiz halkların, ezilenlerin, dışlananların ortak iradesinin parlamentoda en güçlü şekilde temsil hedefimizde en ufak bir tereddüdümüz yok. Bu yürüyüş bu hedefe doğru ilerlemektedir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yine tutumumuz nettir. Bizler kamuoyu önünde açık, şeffaf görüşmeler yapılması halinde tutum belgemizde de belirttiğimiz ilkeler çerçevesinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Eğer bu çağrımıza karşılık bulamazsak en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımızla girme seçeneği de güçlü bir seçenek olarak durmaktadır."

Sancar, Kürt sorununda çözüm için atılmasını istedikleri adımları şöyle sıraladı:

“Hak temelli eşit yurttaşlığın güvence altına alınması. Anadilde eğitim başta olmak üzere kimlik haklarının tanınması. Yerel demokrasinin kabul ve inşa edilmesi. Yargı aracılığıyla yaratılan bütün tahribatların, -daha açık söyleyeyim- tüm siyasi mahkumiyetlerin ve davaların sonuçları ile birlikte ortadan kaldırılması. Siyasi irade ve kazanımlara yönelik gasplara, başta belediyeler olmak üzere her alandaki kayyum rejimine son verilmesi. Bunların müzakere edilip hayata geçirileceği yer, en başta Meclis olmalıdır. Bunları topluma mal etmek için de güçlü bir barış, çözüm iradesi, bu yönde bir toplumsal hareket gereklidir. HDP, bütün bu konularda temel aktördür, kurucu güçtür ve her türlü görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır.”

hdp-nin-5-inci-buyuk-kongresi-pervin-buldan-ve-mithat-sancar-yeniden-aday-gosterildi-1036592-1.

BULDAN: 'BAŞKA BİR YOK VAR' DİYORUZ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da "Türkiye halkları, kriz iktidarına da restorasyon siyasetine de asla mahkum ve muhtaç değildir" ifadelerini kullanarak, şunları söyledi:

"Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki HDP, salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır. Bizler 'Başka bir yol var' diyoruz. O yol da HDP’nin kararlılıkla savunduğu üçüncü yoldur. Bu da tüm demokrasi güçleriyle birlikte yol alacağımız Türkiye'nin demokrasi ittifakı dediğimiz demokratik ittifaktır."

“Her gün adaletsizlik üreten gaspçı, kayyumcu, hukuk talancısı iktidarı kesinlikle ama kesinlikle göndereceğiz” diyen Buldan, Türkiye’nin büyük bir değişimin arifesinde olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin ihtiyacı; çoğulcu, katılımcı, demokratik bir sistemdir, güçlü yerel demokrasidir, genel yetkiye sahip çoğulcu bir parlamentodur. Biz, bu sistemin inşasını hedefliyoruz. Önümüzde önemli bir seçim süreci var. Bu seçimler, kimin cumhurbaşkanı ya da başbakan olacağı seçimi değildir. Asıl mesele, kriz üreten bu sistemin değiştirilmesi ve demokratik, eşitlikçi yeni bir düzenin kurulması meselesidir. HDP, bu seçimlerin ve sonrasındaki sürecin temel belirleyenidir, yeni dönemin siyasal gücüdür.”

hdp-nin-5-inci-buyuk-kongresi-pervin-buldan-ve-mithat-sancar-yeniden-aday-gosterildi-1036593-1.

BULDAN VE SANCAR YENİDEN SEÇİLDİ

HDP 5. Büyük Kongresi’nde, Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi.

Kongre, yapılan seçimlerin ardından sona erdi.

Bin 50 delegeden 806’sı oy kullandı.

Oylama sonucunda, 797 geçerli, 9 geçersiz oy ile Buldan ve Sancar ile 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek Parti Meclisi (PM), Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu seçildi.

DANIŞMA KURULU OLUŞTURULDU

Kongrede 43 ismin yer aldığı Danışma Kurulu oluşturuldu. Danışma Kurulu’nda yer alan isimler şöyle:

"Ahmet Telli, Ahmet Türk, Akın Birdal, Ali Alfatlı, Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Bülent Küçük, Celil Kaya, Cihan Sincar, Erdoğan Aydın, Fatma Gök, Ferda Koç, Gençay Gürsoy, Halil Aksoy, Hamit Geylani, Hasan Cemal, Kenan Kalyon, Kerem Fırtına, Levent Köker, Mahmut Demiralp, Mehmet Altan, Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, Naci Kutlay, Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, Nurten Ertuğrul, Onur Hamzaoğlu, Özgür Müftüoğlu, Rıza Türmen, Several Ballıkaya, Sevilay Çelenk, Seyfi Öngider, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Süreyya Karacabey, Şebnem Oğuz, Tarık Ziya Ekinci, Veli Büyükşahin, Yavuz Önen, Zerrin Şahin Kurtoğlu."

KURULLARDA GÖREV ALACAK İSİMLER

Kongrede, iki yıl görev alacak Parti Meclisi ile Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu üyeleri belirlendi.

PARTİ MECLİSİ ASİL ÜYELER

Abdullah Zeydan, Ahmet Saymadi, Aleddin Erdoğan, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Alişan Şahin, Aydın Çetinkaya, Aylin Onursev, Ayşe Elif Ela Hasanoğlu, Berkat Kar, Besriye Tekgür, Bülent Uyguner, Cemalettin Yüksel, Cengiz Topbaşlı, Cihan Aydın, Çiçek Arıç, Dersim Dağ, Doğan Erbaş, Ebrü Günay, Elif Bulut, Emine İnan, Emirali Türkmen, Eylem Arzu Kayaoğlu, Fatma Çelik, Feleknas Uca, Feray Mertoğlu, Fırat Keser, Fikret Melih Çolakoğulları, Gülistan Ataş, Gültekin Koçdemir, Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Hacay Yılmaz, Hacer Elçin, Hacı Bayram Kızartıcı, Hakkı Saruhan Oluç, Halime Bayram, Hanım Binici, Hasret Alp, Hatice Akdağ, Hatice Betül Çelebi, Hişyar Özsoy, Hividar Özdemir, Işık Arcan, İbrahim Sungur, İdil Uğurlu, Kemal Bülbül, Latife Demirci Kahya, Leman Kiraz, Leyla Atsak, Livan Orman, Mahfuz Güleryüz, Mediha Azra Güllüpınar, Mehmet Raci Bilici, Mehmet Rüştü Tiryaki, Mehmet Saltoğlu, Mehtap Sert, Menekşe Kızıldere, Metin Uğurtepe, Muhammed Ayten, Murat Çepni, Musa Piroğlu, Mustafa Güler, Naci Sönmez, Nazım Karakurt, Nazile Tursun, Nuray Özdoğan, Nuray Türkmen, Oya Ersoy, Ömer Öcalan, Özcan Ay, Özcan Teker, Özgül Saki, Özgür Zeydanoğlu, Özlem Gündüz, Perihan Ağaoğlu, Pero Dundar, Rıdvan Turan, Sait Taycı, Samet Mengüç, Sedat Şenoğlu, Semiha Şahin, Serhat Eren, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Servin Karakoç, Seval Çadırcı, Sevda Çelik Özbingöl, Sevgi Kişin Sazan, Sidar Karaçelik, Songül Tunçdemir, Sultan Özcan, Şaziye Köse, Şerife Yıldırım, Tayip Temel, Tevfik Kaçar, Tulay Hatimoğulları Oruç, Tuncer Bakırhan, Turgut Öker, Turkut Çatar, Zeki Koç, Zeynep Nilgün Salmaner.

PARTİ MECLİSİ YEDEK ÜYELER

Adem Demirağaç, Ahmet Yıldız, Alican Çakır, Aylin Hacaloğlu, Bahattin Karaman, Bedriye Irmak, Bedriye Yorgun, Beybün Aslan, Bülent Aşa, Dalha Kaya, Emin Ay, Engin Güleser, Erhan Basut, Erkan Mete, Erol Tunç, Ferit Aktepe, Haydar Üstündağ, Hüseyin Gencer Uçar, İsmail Anci, Kendal Soysal, Leyla Aygün, Lezgin Bingöl, Mahmut Çavlı, Mehmed Ali Yavuz, Mehmet Sabri Gül, Metin Özbadem, Murat Kalmaz, Musa Alkan, Musa Aydın, Mustafa Çampınarı, Necati Pirinççioğlu, Ömer Filitoğlu, Ramazan Doğru, Reşat Aşan, Rohat Gövercin, Sariye İnci, Serkan Baysak, Seydoş Daniş, Seyitbattal Taşdemir, Sinan Kaya, Şerif Bora, Şerif Durmaz, Tarık Zafer Yazıgan, Turhan Yıldırım, Ünal Yusufoğlu, Vedat Yıldız, Veli Aydoğan, Veysi Eski, Yakup Çelik, Yunus Parım.

MERKEZİ DİSİPLİN KURULU

Partinin yeni dönem Merkezi Disiplin Kurulu’nda, Adalet Aydın Sözkesen, Gülistan Koç, Gülseren Pusatlıoğlu Kaçaroğlu, Gülseren Tural, Hüseyin Gözen, Mehmet Karayılan, Mehmet Öner, Ahmet Eken ve Ömer Aşkara yer aldı.

UZLAŞMA KURULU

Uzlaşma Kurulu’nda ise şu isimler yer aldı: Deniz Yıldırım, Diba Keskin, Mustafa Yıldız, Necdet İpekyüz, Nusret Doğruak, Yıldız Bahçeci, Yüksel Akgün.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol