birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

HDP’nin ek savunması AYM’de

HDP, kapatma davasına ilişkin ek savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne sundu. HDP, PKK kamplarında Öcalan ve örgüt yöneticilerinin yaptığı konuşmaların kapatma davası ile ilgisi bulunmadığını kaydetti.

SİYASET 26.11.2022 06:30
HDP’nin ek savunması AYM’de
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısının ardından Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin tarafından 7 Haziran 2021’de HDP hakkında açılan kapatma davasında ek savunma süreci de son buldu. Tutuklu milletvekili Semra Güzel’in dosyasına ait beş klasörlük yeni belgelerin Yargıtay tarafından AYM’ye gönderilmesi üzerine yapılan ek savunmada HDP, dosyadaki belgelerle kapatma davasının bir ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

Yargıtay tarafından AYM’ye gönderilen ek belgelerin, PKK kamplarında Abdullah Öcalan tarafından yapılan konuşmaları ve örgüt yöneticilerinin konuşmalarını içerdiğini bildiren HDP, hazırladığı ek savunmada, “Tercüme evrakının ya da ses kayıtlarının HDP ile ve kapatma davası ile hiçbir bağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu kayıtlara dair müvekkil parti adına bir savunma sunma gereği de bulunmamaktadır. Bununla birlikte tekraren, bütünüyle örgütün kırsal kadroları üzerinde yakalanan ve eğitim materyali olduğu anlaşılan bu kayıtların yerel soruşturma dosyasından HDP kapatma dosyasına nasıl dahil edildiğini bir ölçüde sorgulamak gerekmektedir” denildi.

Ek delillerin dava dosyasından çıkarılması talep edilen savunmada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Esas itibarıyla bu suçlamanın daha önce Yüksek Mahkemenin takdirine sunulan suçlamalardan bir farkı yoktur. Soruşturmaların ne adı geçen milletvekillerinin yürüttükleri siyasi faaliyet ile ne de kapatılması istenen HDP ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi yoktur. Önceki savunmalarımızda belirtilen ve Yüksek Mahkemece doğrudan göz önünde bulundurulacak nedenlerle davanın reddine karar verilmesini talep ederiz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol