birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 21.12.2018 08:53

HDP seçmeni serbest

Batı illerinde belediye başkanı adayı göstermemeyi planlayan HDP, sadece sol görüşlü adaylara desteğini açıklayacak. HDP diğer adaylar için ise seçmenlerini serbest bırakacak, ancak sandığa da götürecek

HDP seçmeni serbest

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

Batı illerinde belediye başkan adayı göstermeme kararı alan HDP, sadece sol görüşlü adaylara desteğini açıklayacak, diğer adaylar için ise seçmenlerini serbest bırakacak. Öte yandan bölge illerinde ise milletvekillerini aday gösterecek olan parti, daha sonra Belediye Meclisi içinden başkan ataması yapacak.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere dönük aday belirleme çalışmalarını sürdüren HDP’de, yarın Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplanarak hazırlıklara son şeklini verecek. Bölge illerinde eğilim yoklaması yapan parti yönetimi, milletvekillerini belediye başkanı adayı olarak göstermeyi planlıyor.

ADAY VEKİL, BAŞKAN BAŞKA
100’e yakın belediyesine kayyım atanan HDP’de, propaganda sürecinde belediye başkanı adaylarının tutuklanması ile adaysız kalma ihtimaline karşı strateji geliştirmeye çalışıyor. Edinilen bilgiye göre, yasama dokunulmazlığı bulunması nedeniyle gözaltına alınamayacak ya da tutuklanamayacak olan milletvekillerini aday gösterme tartışılıyor. Bu formüle göre, seçimi kazanan milletvekili, belediye başkanlığını tercih etmeyecek, onun yerine belediye meclisine seçilen bir başka HDP’li isim başkanlık görevini üstlenecek. İsim belirleme çalışmaları sürerken HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen’in Kars’tan belediye başkanı adayı olmasının kesinleştiği öğrenildi.

BATI’DA TERCİH ‘YOK’
CHP ve İYİ Parti arasında yapılan ittifakın dışında kalan HDP’de, Batı bölgelerindeki illerin çoğunluğunda aday göstermeme düşüncesinin ağırlık kazandığı bildirildi. CHP’nin İstanbul ve Ankara’da sağ kökenlileri tercih ettiği gerekçesiyle bu isimleri desteklememe kararı alan parti yönetimi, seçmenlerini “serbest” bırakmaya hazırlanıyor. Sol görüşlü adaylar dışında hiçbir adaya açıktan destek vermeme kararı alan parti, seçmenini sandığa götürmenin formülünü ise belediye meclisi üyeliklerine adaylıklarda buldu. HDP, Batı illerinin tamamında belediye meclisleri için aday çıkartacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız