14 Mayıs seçimlerinde alınan sonucu “başarısızlık” olarak nitelendiren HDP’de kurultay süreci işletilmeye başladı. Toplantılar sürerken milletvekillerinin çatısı altında siyaset yapacağı, Yeşil Sol’da da benzer süreç işletileceği, “Kürt seçmenlerin daha kolay benimseyebileceği bir isim değişikliği yapılabileceği” belirtiliyor. Ayrıca büyükşehirlerde aday çıkarılması da gündeme geldi.

HDP ve YSP'de kurultay süreci: İsim değişikliği konuşuluyor
Fotoğraf: Depophotos

Kurultay sürecini başlatan HDP'de büyükşehirlerde aday çıkarılacağı ve isim değişikliğine gidileceği belirtiliyor.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, HDP ve Yeşil Sol, 14 Mayıs seçimlerinde oy oranının düşmesiyle birlikte özeleştiri sürecini başlattı. Halk toplantıları dahil yürütülecek sürecin ardından HDP’de kurultay gerçekleştirilecek. Kurultayda, yalnızca eş genel başkanların değil partinin tüm yönetiminin değişmesi beklenirken partide, “esas taban olan Kürtler ile bağlantıyı artıracak politikaların” gündeme gelmesi bekleniyor.

Yeşil Sol listelerinden Meclis’e giren Emek Partisi’nden iki ismin partilerine dönmesi, Sancar ile Buldan’ın da HDP’de olması nedeniyle Yeşil Sol’un 57 milletvekili bulunuyor. Kapatma davası nedeniyle Meclis başta olmak üzere yeni mücadele alanının Yeşil Sol olduğu vurgulanırken HDP ile birlikte Yeşil Sol’un da kurultaya gitmesi olası görülüyor.

Kurultayda ise isim değişikliği de masada. “Kürtlerin daha kolay benimseyebileceği ve bağ kurabileceği” bir isme yönelinmesi yönünde eğilim bulunuyor. 

BÜYÜKŞEHİR HAMLESİ

2024’teki yerel seçimler de partide şimdiden tartışılmaya başlandı. HDP’nin 2019’da aday çıkarmadığı ve böylece büyükşehirleri muhalefetin kazandığına işaret edilirken Cumhurbaşkanlığı seçiminin de aday çıkarılmadığı, bu durumun partiye yönelik sert eleştirilere neden olduğuna dikkat çekiliyor. Bu nedenle 2024’teki yerel seçimlerde özellikle büyükşehirlerde aday çıkarma eğilimi parti içinde de güçlendi.