birgün

25° AÇIK

GÜNCEL 21.06.2021 13:05

HDP’ye kapatma davası açan Bekir Şahin, AYM kararını yorumladı: Bekliyorduk

AYM’nin HDP iddianamesini kabul etmesi hakkında konuşan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, “Beklediğimiz bir karadı” dedi.

HDP’ye kapatma davası açan Bekir Şahin, AYM kararını yorumladı: Bekliyorduk

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne gönderdikleri iddianamenin kabul edilmesi sonrasında açıklamalarda bulundu.

Sabah gazetesine konuşan Şahin, Anayasa Mahkemesi’nin kararı için "Beklediğimiz bir karardı" dedi.

Partinin banka hesabına tedbir konulmasını reddedilmesinin “Anayasa Mahkemesi’nin takdiri” olduğunu söyleyen Şahin, “Bu aşamadan sonra dosya Anayasa Mahkemesinde, mahkeme hangi kararı verirse o karara saygılıyız. Sonucunu da mahkeme değerlendirecek ve bir karar verecek” ifadelerini kullandı.

16 Aralık 2013 tarihinde Yargıtay üyesi olan Bekir Şahin, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 30 Mayıs 2019 tarihinde Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmişti.

Şahin, 4 Haziran 2020 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevlendirilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol