birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.06.2021 16:17

HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz son yolculuğuna uğurlandı

İzmir'de HDP’ye yönelik saldırıda öldürülen Deniz Poyraz son yolculuğuna uğurlandı. Anne Fehime Poyraz, "Denizler ölmez, Deniz gitti, binlerce Deniz gelecek. Ne mutlu bana ki Deniz’in annesiyim" dedi.

HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz son yolculuğuna uğurlandı

BirGün EGE

HDP’ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın cenazesi, Kadifekale Camii'de binlerce kişinin katıldığı törenle uğurlandı.

İzmir’de HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesi, yakınları ve partililer, cenazeyi almak üzere Konak ilçede bulunan Tepecik Mahallesi’ndeki Mezarlıklar Müdürlüğü’ne geldi. Ailesi, Poyraz’ın tabutunun başında ağıtlar yaktı.

hdp-ye-yonelik-saldirida-oldurulen-deniz-poyraz-son-yolculuguna-ugurlaniyor-889401-1.

Cenazeye HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP milletvekilleri, CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Sera Kadıgil, Orhan Sarıbal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Gelecek Partisi temsilcileri katıldı.

hdp-ye-yonelik-saldirida-oldurulen-deniz-poyraz-son-yolculuguna-ugurlaniyor-889402-1.

hdp-ye-yonelik-saldirida-katledilen-deniz-poyraz-son-yolculuguna-ugurlaniyor-889403-1.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise cenazeye çelenk gönderdi.

Mezarlıklar Müdürlüğü önünde ağıt yakan annesi Fehime Poyraz, “Benim kızıma ne işkence çektirdiyse Allah ona da versin. Nasıl içim yandıysa, onun annesinin içi de yansın. Hayatta kimseye beddua etmedim ama içim yandı, onun annesinin içi de yansın. Denizler ölmez, Deniz gitti, binlerce Deniz gelecek. Ne mutlu bana ki Deniz’in annesiyim. Bir kadına o kadar işkence yapılır mı? Faşist. Senin kızıma ne hakkın vardı. Allah belanı versin, derman bulamayasın inşallah” dedi.

hdp-ye-yonelik-saldirida-katledilen-deniz-poyraz-son-yolculuguna-ugurlaniyor-889404-1.

AİLE EVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Mezarlıklar Müdürlüğünden kadınlar tarafından omuzlanan Poyraz’ın tabutu, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde aile evinin bulunduğu Bağkuyu Mahallesi’ne götürüldü.

Poyraz'ın cenazesini mahalle girişinde karşılayan yüzlerce kişi, "Şehit namirin" sloganlarıyla aile evine doğru yürüyüşe geçti. Poyraz'ın cenazesinin getirildiği aile evinin önünde bir toplanan kitle, sık sık "Denizler ölmez" sloganları attı.

Kitle, daha sonra anne Fehime Poyraz ile birlikte cenaze töreninin düzenleneceği Kadifekale Camii'ye doğru yürüyüşe geçti. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile partililer tören için Kadifekale Camisi'ne geldi. Kitlenin Kadifekale Camisi'ne ulaşmasının ardından Poyraz'ın cenazesi de getirildi.

İLKNUR BAŞER: TESLİM OLMAYACAĞIZ

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, "Deniz Poyaz kız kardeşimizi katledenler çete, tarikat, yalan, dolan ve talan düzenini sürdürmek isteyen iktidardır. Aylardır tüm muhalif kesimleri ve HDP'yi hedef gösteren aslında boğazına kadar pisliğe gömülmüş iktidar buradan çıkış yolu için ülkeyi karanlık, zifiri karanlık bir kuyuya atmak istiyor. Bu ülkenin emekçilerini, gençlerini, kadınlarını ve geleceğini zifiri karanlığa atmak istiyor. Bizler buna teslim olmayacağız. Deniz Poyraz'a sözümüz olsun. Bizler karanlık bir ülkeden aydınlık bir ülkeye çıkış mücadelesini hep birlikte yürüteceğiz. Deniz Poyraz'a yapılan katliama, HDP’yi hedef gösterenlere karşı omuz omuz mücadelemize devam edeceğiz. Yaşasın halkların kardeşliği, faşizme karşı omuz omuza diyoruz"dedi.

TUNÇ SOYER: BU KURŞUNLAR KARDEŞLİĞİMİZE SIKILDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, törendeki konuşmasında "Ne sadece HDP'ye ne sadece Kürtlere, bu kurşunlar hepimize, kardeşliğimize, birlikteliğimize, geleceğimize sıkıldı. Asla ölmeyeceğiz. Kardeşçe çok güzel bir geleceği hep beraber kuracağız" dedi.

Video: Evrensel

MİTHAT SANCAR: HALKIMIZLA BİRLİKTE DİMDİK AYAKTAYIZ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "İl örgütümüze alçakça bir saldırı yapıldı, karşımızda kan düzeni var. Bu iktidarın yarattığı nefret ortamı bizleri, Kürt halkını, onun temsilcilerini hedef gösteren sözcüleri, bu cinayetin zeminini kendi elleriyle hazırlamışlardır. Sorumluları iktidarın ta kendisidir. Hiç kimse bu münferit bir olay, bir meczubun saldırısı demesin. Bunu kim diyorsa bilin ki planın ortağıdır, cinayetin sorumlusudur" dedi.

Sancar, "Önce kürtlere saldırıyorlar, siyasette baş edemediler, mahkemelerde baş edemediler, şimdi eli kanlı katillerini devreye soktular. Yine baş edemeyecekler. Halkımızla birlikte dimdik ayaktayız, mücadelemizi inançla sürdüreceğiz. Deniz Poyraz bu mücadelenin en güzel sembollerinden biridir. Deniz'e söz veriyoruz, senin hayallerini mutlaka gerçekleştireceğiz. Bu yalan, kan ve talan düzenine mutlaka bitireceğiz. Annesinin sözüyle son vereceğim: Bir Deniz, gitti binler geliyor" ifadelerini kullandı.

PERVİN BULDAN: BU PROVOKASYON DEĞİL OPERASYONDUR, KATLİAMDIR

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "AKP gibi düşünmeyenleri, ona itiraz edenleri her gün susturmak isteyenlere karşı daha fazla bir arada olmak, mücadele etmek ve direnmek önemliydi. Acımız büyük. Deniz yoldaşınızın bize bırakmış olduğu mirasın, bize devretmiş olduğu bayrağın taşıyıcısı olacağımıza kadınlar olarak bir daha söz veriyoruz. Onun bize bıraktığı mirası asla yerde bırakmayacağız, asla yere düşürmeyeceğiz. Hiç kimse bu olayın provokasyon olduğu masalı da anlatmasın. Bu asla provokasyon değil, direkt Kürtlere HDP'ye yapılan operasyondur, katliamdır. Biz bu katliamın gerçekleşeceğini daha önce gördük, 'Bunlar daha iyi günleriniz' diyen Cumhurbaşkanı'nın ifadelerinden sonra bu ülkede cinayet işleneceğini gördük. Bu cinayeti işleyen zihniyetle HDP'ye kapatma davasını açan aynı zihniyettir. Ama bizler ne olursa olsun demokratik siyaset anlayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkeye demokrasiye de adaleti de barışı da özgürlüğü getireceğiz. Bunun sözünü bir kez daha veriyoruz" dedi.

ERCÜMENT AKDENİZ: SİYASİ CİNAYETLERE İZİN VERMEYECEĞİZ

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Halkımızın başı sağ olsun. Deniz yoldaşımız 6 kurşunun öldüremediği bir yoldaşımızdır. Ona sıkılan kurşun, bize sıkılmıştır. Milyon dolarları götürenlere ses çıkmasın diye sıkılan kurşundur. Bugün emek güçleri, demokrasi güçleri ile yan yanayız. Biz bu filmi daha önce gördük ama aynı nehirde iki kez yıkanılmaz. Bir kez daha provokasyonlara, siyasi cinayetlere izin vermeyeceğiz. Tüm halkımızla birleşelim çete, mafya düzenine geçit vermeyelim” dedi.

Deniz Poyraz binlerce kişinin "Deniz Poyraz ölümsüzdür", "Denizler ölmez" ve "HDP halktır, halk burada" sloganlarıyla Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol