birgün

15° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 04.05.2021 08:54

Hedefleri 100 bin ağacı kesmek

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın talanına karşı çıkan yurttaşlar “İş makinaları burada oldukça direniş sürecek” dedi. Avukat Yakup Okumuşoğlu, taş ocağı için 100 bin ağacın kesilmek istendiğini öne sürdü.

Hedefleri 100 bin ağacı kesmek

Yaren ÇOLAK

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı direniş sürüyor. Son olarak gözaltına alınan İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, “Bizi böyle yıldırmak istiyorlar” dedi.

Yılmaz serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hemen hemen her gün birilerinin gözaltına alınıyor. Alana giden tüm yolları kapadıkları için ben de derenin içinden yukarı çıktım. Jandarma gözaltına aldı. Bana karakolda herhangi bir soru sorulmadı. ‘Neden gözaltındayım?’ diye sorduğumda da ‘askere mukavemetten’ dediler.”

DOĞANI KORU ÇAĞRISI NEREDE KALDI?

Doğayı korudukları için ceza kesildiğine ve gözaltına alındıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Çevre Bakanlığı ile Orman Bakanlığı’nın televizyonda mesajları oluyor; ‘çevreni koru’ diye. Ancak vadileri, ormanları yok ediyorlar. Koruyanı da cezalandırıyorlar. Biz Anayasal hakkımızı kullanarak yurttaşlık görevimizi yapıyoruz” diyerek mücadeleye devam çağrısında bulundu. Avukat Yakup Okumuşoğlu ise şu ana kadar yaklaşık 15 kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Direnenlere 900 TL pandemi cezası kesildi” dedi.

Okumuşoğlu, Cengiz İnşaat’ın proje tanıtım dosyasına bile uymadığını aktararak “Yamaçları molozlarla doldurdular. Ağaçları söküyorlar. Tahribat had safhada. Burası yaklaşık 100 hektar. Şirketin ruhsat alanında da 100 binin üzerinde ağaç var. Eğer çalışma devam ederse 100 binin üzerinde ağaç katledilecek demek oluyor” diye konuştu. Yurttaşlardan Kemal Baş, “Vadide başlayan çalışmaların ardından şelale taş yığınları altında kaldı. Yaklaşık 40 büyük ağaç kesildi. Küçükleri sayamıyorum bile. Direnişte tırmandığımız fotoğraflarımız olan ağaçlar gitti onlar artık yok” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol