birgün

26° AÇIK

BİRGÜN EGE 16.09.2020 17:18

Hekimler Muğla'dan haykırdı: Tarihsel sorumluluklarınızı her gün hatırlatmaya devam edeceğiz

Muğla'da hekimler "Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz" diyerek bir araya geldi. Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, alana hekimlerin ve sağlık çalışanlarının pandemi nedeniyle giydiği tulum, siperlik ve maske ile geldi

Hekimler Muğla'dan haykırdı: Tarihsel sorumluluklarınızı her gün hatırlatmaya devam edeceğiz

BERKAY SAĞOL

Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) çağrısıyla bir araya gelen Muğla Tabip Odası, Sınırsızlık Meydanı'nda "Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz" dedi. Yapılan basın açıklamasından önce Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, pandemi döneminde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının giydiği tulum, siperlik ve maskeyle yürüyerek alana geldi.

Yapılan açıklamayı Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Akarca okudu. Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlarına tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceklerini vurgulayan Akarca, "Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan Covid-19’dan hayatını kaybediyor. Covid-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. Covid-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz" dedi.

8 GÜNDE 8 HEKİM HAYATINI KAYBETTİ

Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını beklediklerini ifade eden Dr. Akarca, "Sağlık Bakanlığı’nı başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte 'Covid-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi' oluşturmasını talep ediyoruz. Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır" diye konuştu.

Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemeyeceğini belirten Dr. Akarca, "Hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm – kalım savaşına dönüşen Covid-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın 'meslek hastalığı' tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız