birgün

18° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 19.09.2020 13:23

Hekimler ve sağlık emekçileri İzmir'de buluştu: Süreci yetersiz ve kaygı verici buluyoruz

Hekimler ve sağlık emekçileri "Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz" diye seslenerek İzmir'de buluştu. Alanda Hipokrat Yemini okunurken, hekimler koruyucu tulumlarıyla alanda yer aldı.

Hekimler ve sağlık emekçileri İzmir'de buluştu: Süreci yetersiz ve kaygı verici buluyoruz

BERKAY SAĞOL

Hekimler ve sağlık emekçileri “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” diye seslenmeye devam ediyor. İzmir Tabip Odası, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde, hekimlerin pandemi sürecinde giydikleri tulumlarla basın açıklaması gerçekleştirdi. Hekimlere CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, SOL Parti, siyasi partiler ve STK'lar destek verdi. Hekimler alana koruyucu tulum ve siperlikleriyle gelirken açıklamanın ardından Hipokrat Yemini okundu.

Yapılan açıklamayı İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı okudu. Suçu yurttaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlarına tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceklerini vurgulayan Çamlı, "Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan Covid-19’dan hayatını kaybediyor. Covid-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. Covid-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz" dedi.


8 GÜNDE 8 HEKİM HAYATINI KAYBETTİ

Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını beklediklerini ifade eden Dr. Akarca, "Sağlık Bakanlığı’nı başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte 'Covid-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi' oluşturmasını talep ediyoruz. Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır" diye konuştu.

hekimler-ve-saglik-emekcileri-izmir-de-bulustu-sureci-yetersiz-ve-kaygi-verici-buluyoruz-782636-1.

Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemeyeceğini belirten Dr. Akarca, "Hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm – kalım savaşına dönüşen Covid-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın 'meslek hastalığı' tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

hekimler-ve-saglik-emekcileri-izmir-de-bulustu-sureci-yetersiz-ve-kaygi-verici-buluyoruz-782637-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız