birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.08.2021 06:44

‘Help Turkey’e soruşturma

Türkiye’deki orman yangınlarının ardından sosyal medyada başlatılan ‘Help Turkey’ paylaşımlarına soruşturma açıldı. Hukukçu Turgut Kazan “Hukuk devleti olsaydı, böyle bir suç konuşulmazdı” dedi

‘Help Turkey’e soruşturma

Zilan AKAY

Ülkenin dört bir yanını saran yangılara karşı etkisiz kalan iktidarın acziyeti karşısında Help Turkey yazarak destek talep eden paylaşımlara soruşturma açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın re’sen başlattığı soruşturma kapsamında paylaşımların ve yapan kişilerin inceleneceği öğrenildi. Başsavcılık’tan yapılan açıklamada #HelpTurkey etiketi altında yapılan paylaşımların teknik inceleme ve araştırma altında olduğu belirtildi. Başsavcılık yapılan incelemeler sonucunda, bazı kişi ve grupların gerçek veya bot hesaplar ile halk üzerinde endişe ve panik yaratmaya sebep olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılamaya çalıştıklarını iddia etti.

Başsavcılık tarafından açılan soruşturmaya ilişkin Hukukçu Turgut Kazan ile konuştuk. Kazan, yangın ile mücadelenin ilk günlerinde iktidar tarafından yapılan açıklamaların halkı bu yönteme ittiğini belirterek şunları iletti: “Yönetim daha bu işe başlarken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çıkıp ‘Envanterde yangın söndürme uçağı yoktur’ açıklaması yapmıştı ve envanterlerinde uçak yoktu. Bu söylem insanların isyan duygusuyla hareket ederek uçak gönderme talebinde bulunup yardım istemesine yol açmıştır. Yardım istemek insanı bir taleptir. İnsanların ormanlardaki yangını izlerken canı yanıyor, yüreği dayanmıyor. Can havliyle yardım isteyen yurttaşlar doğal bir davranış içinde bulunmuşlardır. Önemli olan bu yangınlara karşı duyarsız duran yönetimdir.”

Yurttaşların yardım talep etmesinin bir suç olarak gösterilemeyeceğini belirten Kazan, “Bu durumu suç saymak trajikomiktir. Normal şartlarda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yazıldığı gibi bir hukuk devleti olsaydı, böyle bir suç konuşulmazdı. Hukukun zerresinin kalmadığı bir ülkede böyle bir soruşturma nasıl değerlendirilebilir. Bunu suç sayacak bir devlet; aşiret devleti de kabile devleti de değildir. Hukuk devletinin ise yanından bile geçmesi mümkün değildir. Bu türden soruşturmalar tarihe yazılacak ve ibretle anılacaktır. Soruşturmayı başlatanlar için kusur olarak görülecek ve anlatılacaktır” dedi.

Orman yangınlarından sonra sesini sosyal medyadan duyurmak isteyenler ‘Help Turkey’ etiketi ile paylaşımlar yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanı Fahrettin Altun ise paylaşımı yapanları hedef alan açıklamalar yapmıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da önceki gün katıldığı yayında Türkiye’nin yangınla mücadelede güçlü bir duruş sergilediğini iddia etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol