birgün

25° AÇIK

Hem ırkçı hem saldırgan: Çinli de Koreli de çekik göz, fark eder mi?

SİYASET 08.07.2015 09:39
Hem ırkçı hem saldırgan: Çinli de Koreli de çekik göz, fark eder mi?
Abone Ol google-news

MHP lideri Devlet Bahçeli, Çinlilere saldırdıklarını zannederek Uygur Türklerine ve Korelilere saldıran ülkücüleri ırkçı sözlerle savundu.

Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Bahçeli, Çinlilere yönelik protestolara ilişkin "Bizim ülkücü gençliğimiz Çin'deki zulme karşı hassastır. Demokratik haklarını kullanabilmeleri gerekir. Bu sorunu kamuoyuna mal etmek, uluslararası arenaya doğru yönlendirmek açısından bu eylemler faydalıdır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, Çin lokantalarına saldırılarda kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini belirtiken, Çinli diye düşünülerek Kore vatandaşına yapılan saldırıların da önemli olmadığını söyledi. Bu olaylarda yer alanların "genç çocuklar" olduğunu anlatan Bahçeli, " Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz... Baktı ki ikisi de çekik göz... Fark eder mi efendim?" dedi.

Ahmet Hakan'ın "yapmasalar daha iyi olmaz mı" sorusuna ise Bahçeli "Ama oluyor efendim. Gidiyor cama taş atıyor, başka şey yapıyor" şekilde karşılık verdi.

Çin'in Sincan bölgesinde Uygurlara yönelik baskısını arttırdığı iddialarının artması üzerine geçen hafta üç Çin lokantasına saldırı düzenlenmişti. Bu saldırıların birisinde vbizzat Uygur olan bir aşçı darp edilmiş, bir diğerinde ise tartaklanan uzak doğulu Güney Kore vatandaşı olduğunu söylemişti.

KOALİSYON İÇİN 3 ŞART
Bu arada Bahçeli AKP ile koalisyon için MHP'nin üç şartını şöyle sıraladı:

- Birinci şart: Çözüm süreci adı verilen “çözülme süreci” derhal son bulmalıdır.
- İkinci şart: 17/25 Aralık yolsuzluk dosyaları açılmalı, sorumlular yargı önüne
çıkarılmalıdır.
- Üçünü şart: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’ı terk etmeli ve Çankaya fanusuna
girmelidir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol