birgün

10° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 17.02.2020 11:51

Her göğüs ağrısı kalp krizi değildir

Her göğüs ağrısı kalp krizi değildir

Birçok farklı problemin göğüs ağrısına neden olabileceğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zekeriya Küçükdurmaz, “Göğüs ağrısı çeken kişinin aklına ilk gelen şey kalp krizi geçirdiğidir. Ancak göğüs ağrısının başka birçok nedeni olabilir” dedi.

Uzmanlara göre göğüs ağrısı olası bir kalp krizinin göstergesi de olabilir, akciğer sorunları veya hazımsızlıktan da kaynaklanabilir. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zekeriya Küçükdurmaz göğüs ağrısının insanların acil servise gitmesinin en yaygın nedenlerinden birisi olduğunu belirterek, “Göğüs ağrısı olduğunda genellikle kişinin ilk düşüncesi kalp krizi geçirdiğidir. Göğüs ağrısı kalp krizinin önemli bir belirtisi olsa da, nispeten daha az ciddi olan durumlardan da kaynaklanabilir. Acil servise göğüs ağrısı nedeniyle yapılan ziyaretlerin yaklaşık yüzde 13’ü kalp ile ilgili ciddi bir sorun nedeniyledir. Ancak hasta acil servise başvurduğunda doktorlar yine de ilk olarak kalp krizi üzerinde dururlar” dedi.

HEKİME BAŞVURMAK GEREKİR

Küçükdurmaz, “Göğüs ağrısı kas ve eklem ağrıları, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, meme problemleri gibi birçok nedenden kaynaklanabilir ve çok az bir kısmında ciddi bir hastalık teşhisi konulur. Ancak bu ciddi olanlar aynı zamanda ölümcül olabilecek olanlardır. Bu nedenle böyle bir durumda hekime başvurmak gerekir” diye konuştu.

Her sol göğüs veya kol ağrısının kalp, damar kökenli olmadığını kaydeden Küçükdurmaz şu uyarılarda bulundu: “Göğüs ağrısı her ne kadar kalp krizinde veya kalp damar darlıklarında görülse de aort damarının yırtılması (aort diseksiyonu), kalp zarının ve kalp kasının iltihabi reaksiyonlarında da görülebilir. Özellikle 45 yaş üzeri erkekler ve 55 yaş üzeri menopoza girmiş kadınlar bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar. Hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol hastaları, sigara kullanımı ve fazla kilosu olanlar risk altındadırlar.”

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız