birgün

26° PARÇALI BULUTLU

Her yer Boğaziçi her yer direniş

GÜNCEL 05.01.2022 09:20
Her yer Boğaziçi her yer direniş
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Boğaziçi Direnişi bir yılı geride bırakırken destek ve mücadele sürüyor. Öğrenciler, "Her yer Boğaziçi, her yer direniş" diyerek sokaklara dökülürken akademisyenler de sırt dönme nöbetlerini sürdürüyor.


Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada “Boğaziçi Üniversitesi’nde bir yıldır yaşananlar, Türkiye’de üniversitelerin demokratik, özgür ve özerk bilim ve eğitim kurumları olmaktan hızla uzaklaştırılması doğrultusunda bir süredir devam eden sürecin geldiği noktayı temsil ediyor. Kayyum rektörler Melih Bulu ve Naci İnci’nin yönetiminde, Boğaziçi Üniversitesi’nin yasal ve seçilmiş kurullarının kararı olmadan fakülteler açılması ve atamalar yapılması; öğretim üyelerinin görevden alınması; çalışanlara ve öğretim elemanlarına soruşturmalar açılması; demokratik haklarını kullanan öğrencilere disiplin soruşturmaları açılması ve bizzat rektörlüğün şikâyetiyle öğrencilerin tutuklattırılması; son olarak da 16 akademisyen hakkında yine bizzat rektör tarafından savcılığa şikâyette bulunulması bu sürecin köşe taşları oldu” denildi.

DİRENİŞE SELAM OLSUN

Açıklamada, “Bütün bunlara karşı Boğaziçi’nde akademisyenlerin bir yıldır sürdürdükleri direniş ise, demokratik, özgür ve özerk üniversite ereği için mücadeleye ışık tutuyor. Boğaziçili meslektaşlarımızın direnişini ikinci yılına girerken destekliyor ve selamlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

NÖBETİN YILDÖNÜMÜ

Bugün Boğaziçili akademisyenlerin Rektörlük binasına sırt dönme nöbetlerinin yıldönümü. İlk kez geçen yıl bugün Rektörlük binasına sırt dönerek kayyumu ve onun kararlarını kabul etmediklerini dile getiren akademisyenler, vazgeçmedi. Kar, kış, yağmur, çamur demeden sırt dönme nöbetlerini sürdüren akademisyenler bir yılı geride bıraktı.

Direnişe katılan akademisyenlerin dersleri elinden alındı. Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi Feyzi Erçin’in dersine Rektörlük tarafından izin verilmedi. Ardından da Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Can Candan görevden alındı. Kayyumluk gerekçesiz görevden almalarını sürdürdü. Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran da görevine son verildi.

Güney Kampus’ta kapısına sık sık ‘kayyumluk’ yazdıkları Rektörlük binasına dün 247’nci kez sırt döndüler. Ellerinde tutuklu öğrencileri Perit ve Berke’nin fotoğrafları ile “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dövizlerini taşıdılar.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol