birgün

20° AÇIK

KADIN 18.08.2020 06:35

Herkes kadınların hak nöbetine eşlik etmeli

Herkes kadınların hak nöbetine eşlik etmeli

Haber Merkezi

İstanbul sözleşmesi bugün AKP Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) yeniden tartışılacakken Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara derhal son verilmeli” çağrısı yaptı.

Herkese kadınların hak nöbetine eşlik etmesi için çağrıda bulunan EŞİK, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“AKP MYK toplantısında konuşulacak tüm seçenekler, Türkiye’nin Sözleşme’ye taraf olarak kalmaya devam ediyor gibi görüneceği, ancak Sözleşme’yi uygulamayacağı anlamına gelecek. Yani devlet bu ülkede yaşayan kadınların öldürülmesini, sakat bırakılmasını, fiziksel ve ruhsal olarak yaralanmasını, temel haklarını kullanamamasını görmezden geleceğini tüm dünyaya ilan etmiş olacak.”

Sözleşmeye yönelik saldırıların sadece kadınların değil toplumun meselesi olduğunu vurgulayan EŞİK, şöyle devam etti:

“Temel hak ve özgürlüklerini kullanmak, demokratik bir hukuk devletinde eşit, özgür ve şiddetten uzak bir yaşam sürmek isteyen herkes kadınların hak nöbetine eşlik etmeli. Platform olarak herkesi İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik müdahalelere karşı harekete geçmeye ve sözleşmenin hiç kimseye ayrım yapılmaksızın toplumun tüm bireylerine uygulanması konusunda dayanışmaya çağırıyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol