birgün

24° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 02.06.2020 19:25

HES isyan eden muhtar: Yusufeli baraja gitti, derelerimizi rahat bırakın

Demirdöven köyü muhtarı HES projesine isyan etti. Yusufeli'nin zaten taşınacağını söyleyen muhtar "Bırakın biz evimizde yaşayım" dedi

HES isyan eden muhtar: Yusufeli baraja gitti, derelerimizi rahat bırakın

Artvin'in Yusufeli ilçesinde bulunan Demirdöven Köyü Muhtarı Hafız Aslan Peker, köye yapılmak istenen Hidroelektrik Santralı'na (HES) isyan etti. Peker, HES yapılmak istenen alanda çektiği video ile sesini duyurdu.

Yusufeli'nin baraj nedeniyle sular altına kalacağına dikkat çeken muhtar Peker, "Yusufeli gitti elimizden yeni ilçe yapılacak nasıl olacak falan tamam ama bırakın bizi evimizde, köyümüzde yaşayalım." dedi.

Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi su altında kalacak. İlçe merkezi ile 4 köydeki yaklaşık 5 bin konut, 270 iş yeri ile 9 bin 430 dönüm tarım arazisi sulara gömülecek. 150 yıllık tarihinde 6 kez değiştirilen ilçe merkezi, 1950’den sonra bir kez daha değişecek

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız