birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 12.09.2015 09:05

Hesap vakti

Hesap vakti

Cizre’de uygulanan 1 haftalık sokağa çıkma yasağı bu sabah kalkıyor. Avrupa Konseyi, sivil ölümlerin yaşandığı ilçede bağımsız bir heyetin incelemede bulunması çağrısı yaptı. Demokrat Yargı ve TMMOB de uygulanan politikaları kınayan açıklamalar yayımladı.
Şırnak Valiliği, Cizre'deki 7 gündür süren sokağa çıkma yasağının bu sabah saat 07.00 itibariyle sona ereceğini açıkladı. Valilik’ten yapılan açıklamada, “Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015 günü saat 20.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı 12 Eylül 2015 Cumartesi günü saat 07.00 itibariyle sona erecektir” denildi.

Avrupa Konseyi'nden ise Türkiye'ye “Cizre'ye bağımsız gözlemcilerin girmesine izin verin” çağrısı geldi. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, ilçede sağlık gibi temel hizmetlerin verilemediği, iletişimin ciddi şekilde engellendiği, ilçenin giriş çıkışlara kapatıldığı yönündeki haberlere dikkat çekti. Nils Muiznieks, Cizre'ye insan hakları kuruluşları temsilcileri başta olmak üzere bağımsız gözlemcilerin girişine derhal müsaade edilmesini istedi.

‘Vali suç işledi’
Demokrat Yargı Derneği ise Cizre’nin bağlı bulunduğu Şırnak Valisi’nin suç işlediğini vurgulayarak, hakkında derhal soruşturma açılmasını istedi. Dernek açıklamasında şöyle denildi: “Bugün Cizre’de TCK’nin 309. Maddesinde düzenlenen Anayasa’yı ihlal suçu işlenmektedir. Bu itibarla Şırnak Valisi hakkında derhal soruşturma açılmalı, halihazırdaki içtihatlarla tutarlı bir biçimde böyle bir “görev suçu”ndan da bahsedilemeyeceğinden derhal Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmelidir. Bir suç fiilinin işlenmesi, eğer var ise, yargının da devreye girmesini ve suçu işleyen bir vali bile olsa yargılanmasını gerektirir.”

TMMOB de uyardı
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, “12 Eylül günlerini aratmayan bu kâbusun sona erdirilmesi” çağrısında bulundu. Soğancı, “Cizre’de sürecin bir an önce normalleştirilebilmesi için ilçeye heyetlerin girişine izin verilmelidir. Savaşın, şiddetin ve ölümlerin durdurulması için bir kez daha söylüyoruz; şimdi tam da, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye için bir arada yaşamı savunma, bunun için mücadele etme zamanıdır” dedi.

AYM, Anayasa’ya aykırı bulmadı!
Cizre’de bu sabah saat 7.00’de kaldırılacağı belirtilen sokağa çıkma yasağının kaldırılması talebi, Valiliğin açıklamasından önce Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından reddedildi. Yasağı AYM’ye taşıyan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, AYM’nin yasağının kaldırılması ile ilgili tedbir talebini reddetmesi nedeniyle konuyu AİHM’e taşıma kararı aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol