Heyelan bölgesine taş kırma tesisi

02.10.2019 17:06 YEŞİL BİRGÜN

Trabzon’un Düzköy ilçesinde yöre sakinlerinin tepkisini çeken HES çalışmalarının ardından şimdi de aynı bölgede Taş kırma ve eleme tesisi kurulmaya başlanması vatandaşları tedirgin etti.

Karadeniz Gazetesi'nden Fatih SAYGIN'ın haberine göre Trabzon’un Düzköy ilçesinde yöre sakinlerinin tepkisini çeken HES çalışmalarının ardından şimdi de aynı bölgede Taş kırma ve eleme tesisi kurulmaya başlanması yurttaşları tedirgin etti. Çiğdemli Mahallesinde kurulacak tesisin heyelan bölgesinde olması ve karayoluna 15-20 metre mesafede yer almasının yol da çöküntüye sebep olabileceği iddia ediliyor.

Düzköy Çevre Platformu Sözcüsü Yakup Civelek, tesisin 24 saat çalışarak bölgede hem hava hem ses kirliliğine yol açacağını kaydederek, “Mahallelerimizde yaşam direk olumsuz olarak etkilenecektir. Tesisin heyelan bölgesinde yapılması ve karayoluna 10-15 metre mesafede olması oluşacak sarsıntılarla yolun çökmesine sebep olabilir ve birçok mahalle bu durumda mağdur olabilir. Bugün babalarımızdan ve dedelerimizden aldığımız güzel doğayı ne yazık ki çocuklarımıza sağlam ulaştıramayacağız ve çocuklarımız, torunlarımız bizlere rahmet okumayacak” diye konuştu.