birgün

17° KAPALI

ÇEVRE 26.08.2019 23:04

Heyelan bölgesine tesis kuracaklar

Heyelan bölgesine tesis kuracaklar

İSMAİL ARI

Haziran ayında yaşanan sel felaketi sonucunda sekiz yurttaşın hayatını kaybettiği Trabzon Araklı’da rant uğruna yeni felaketlere davetiye çıkarılıyor. Araklı’da yapımına başlanan Katı Atık Tesisi Projesi için Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen alanın heyelan bölgesi olduğu öğrenildi. Tesis için uydu görüntülerinde evlerin karartılarak düzmece ÇED Raporu hazırlandığının ortaya çıkmasının ardından maden sahası olarak kullanılan bölgede 2005 ve 2006 yıllarında da üç defa büyük heyelan gerçekleştiği TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu Raporu ile ortaya çıktı.

TMMOB ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) tarafından hazırlanan iki farklı raporda da bölge heyelan riski bulunduğu zeminin heyelan gerçekleşmesi için uygun olduğu ve çok sayıda çatlak meydana geldiği vurgulandı.

AKTİF HEYELAN ALANI

Raporda “Terkedilmiş açık ocak sahası içinde yer alan proje alanının aktifliğini koruyan büyük bir heyelan kütlesi içinde yer almaktadır. Kontrolsüz ve patlamalı çalışmalar nedeniyle sahanın stabilitesi bozulmuştur” ifadelerine yer verildi. Raporlarda heyelan riskinin yüksek olduğu can ve mal kaybının yaşanmaması için önlem alınması gerektiği ayrıca çevre sakinlerinin de bilgilendirilmesi gerektiği belirtildi.

TMMOB tarafından yapılan incelemede heyelan çatlaklarının ilerlediği ve 50 santimetreye kadar ilerleme olduğu belirlendi. Çatlaklar nedeniyle kaya kütlesinde de kayma olabileceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İSTAÇ Genel Müdürü olarak atanan Burhan Suat Tüylüoğlu’na ait olan MİMKO isimli şirket tarafından ÇED raporu hazırlandı. Hazırlanan ÇED raporunda ise heyelan riski bulunmadığı ve geçmiş yıllarda yaşanan heyelanların dinamit patlatılması sonucu gerçekleştiği önesürüldü.

PROJE SAHİBİ TANIDIK ÇIKTI

İnsanların hayatını hiçe sayan projeyi hayata geçirecek olan şirketin sahibi tanıdık çıktı. Araklı Katık Atık Tesisi Projesi’ni 60 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirileceğini duyuran EVRA Grup şirketlerinin sahibi Hasan Toplaoğlu da iktidara yakın bir isim. İhale, ‘yap-işlet-devret’ modeliyle EVRA Grup Şirketlerine verilirken, şirkete, iki yıl inşaat, 23 yıl da işletme süresi sağlandı. Kleopatra Koyu’nu kiralayan ortak girişim grubunun hissedarı olmasıyla gündeme gelen Topaloğlu’nun oğlu da Pendik Belediyesi’nde AKP’den meclis üyesi oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız