birgün

20° AÇIK

Hibe ettiği Tesla'yı geri isteyen Ağaoğlu'na İTÜ'den yanıt

GÜNCEL 27.12.2017 13:20
Hibe ettiği Tesla'yı geri isteyen Ağaoğlu'na İTÜ'den yanıt
Abone Ol google-news

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun, “en sevdiğim otomobilimdi” dediği ve 2011’de İTÜ’ye bağışladığı aracın akıbetiyle ilgili tarışma sürüyor.

Ağaoğlu'nun "araç çürümeye terk edildi" diyerek iadesini istediği otomobille ilgili İTÜ'den açıklama geldi.

İTÜ, "Son günlerde bazı yayın organlarında “Tesla Otoparkta Çürüyor” şeklinde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır" diyerek Ağaoğlu'nu yalanladı. Aracın 2012 yılında bağoşlandığını ve bu tarihten beri öğrencilerin eğitimi ve araştırma faaliyetleri için kullanıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İstanbul Teknik Üniversitesi, aynı zamanda elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bunun son örneği İTÜ Teknokent bünyesinde bulunan Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) üretmeye başladığı elektrikli araçların pillerinin şarj istasyonuna gerek olmadan şarj edilebilmesidir. İTÜ, Araç bataryasının uzun mesafe gitmesine imkan vermeyen araçlardan yola çıkarak bugün tek şarjla 450 kilometre yol alabilen araçları ülkemize kazandırmıştır."

TÜRK KÜLTÜRÜ VE GELENEKLERİYLE BAĞDAŞMAMAKTADIR

Açıklamada Ağaoğlu'nun tutumunun ise "Türk kültürü ve gelenekleriyle bağdaşmadığı" da kaydedil: "Son günlerde bazı yayın organlarında “Tesla Otoparkta Çürüyor” şeklinde çıkan asılsız haberleri üzüntüyle takip etmekteyiz. Basın mensuplarına kapısı her zaman açık İTÜ, aracı görmek isteyen medya çalışanlarını da bu süreçte asla geri çevirmemiştir. Bugüne kadar defalarca basın mensupları aracı incelemiş ve talep ettikleri bilgilere ulaşmıştır. Ayrıca araştırma için hediye edilen bir aracın sürekli gündeme taşınması ve geri istenmesi Türk kültürü ve gelenekleriyle de bağdaşmamaktadır.

Aracımızın bugün çekilen fotoğrafını ve videosunu sizlerle paylaşıyoruz ve aracı görmek isteyen basın mensuplarını kampüsümüzde İTÜ tarafından geliştirilip üretilen yüzde 100 elektrikli minibüsümüzle dolaşmaya davet ediyoruz. (Haber Merkezi)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol