birgün

7° AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.09.2019 09:26

Hilal Nesin’e yakalama kararı

Hilal Nesin’e yakalama kararı

Dilan ESEN

Aziz Nesin’in oğlunun eşi tiyatro eğitmeni ve yazar Hilal Nesin hakkında çeşitli dönemlerde yaptığı sosyal medya paylaşımlarından dolayı ‘terör örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açıldı. Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davada, daha önceki soruşturma ve davalar nedeniyle üç yıl önce Fransa’ya iltica etmek zorunda kalan Nesin hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Çeşitli tarihlerde Facebook ve Twitter gbi sosyal medya platforumlarında yapılan paylaşımlar nedeniyle açılan davanın duruşması 20 Aralık’ta görülecek. 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede Nesin’in Afrin operasyonuna yönelik yaptığı sosyal medya paylaşımları dayanak gösterildi.

İddianamede suç olarak gösterilen tweetlerden bazıları şöyle; “Erdoğan CHP’nin savaşı desteklenmesine fena bozuldu “n’oluyor beee savaşın kaymağını bir biz yiyecektik”, “Erdoğan ‘Savaşı durdurun’ diyen aydınlara: ‘Barış istiyorlarmış, ahlaksızlar’ Ona ‘Barış’ ‘Kardeşlik’ demeyin ne derseniz deyin” ve “Camilerde insanların öldürülmesi için dua edenlerin insanları yaşatmak için hipograt yemini etmiş bilim adamlarını anlamaları imkânsız.”

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan yaptığı paylaşımda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında daha önce de çok sayıda soruşturma ve dava lar açılan Hilal Nesin, Kasım 2016 yılında ülkeyi terk edip Fransa’ya iltica etmek zorunda kalmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız