birgün

15° AÇIK

Hillary Clinton, Ukrayna için ‘Afganistan modelini’ önerdi!

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ukrayna’ya destek için ‘Afganistan modeli’ni önerdi. ABD ve Batılı güçler, 1980’de Sovyetlere karşı Afganistan’da cihatçı güçleri desteklemiş, El Kaide ile Taliban’ı doğuran bu hamle, Ortadoğu’nun geleceğini şekillendirerek gerici akımlara ivme kazandırmıştı.

DÜNYA 02.03.2022 14:37
Hillary Clinton, Ukrayna için ‘Afganistan modelini’ önerdi!
Abone Ol google-news

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Amerikan medya organı MSNBC kanalına yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği’nin 1980’deki Afganistan müdahalesini hatırlatarak, o dönem cihatçı güçlere verilen desteğin bir benzerinin bugün Rusya’nın askeri hareket yürüttüğü Ukrayna’ya verilmesi gerektiğini savundu.

Afganistan’a hiçbir ülkenin doğrudan askeri müdahalede bulunmamasına rağmen, pek çok ülkenin silah ve danışman gönderdiğini, bazı danışmanların da cihatçılarla birlikte cephede konuşlandığını söyleyen Clinton, bu fikrini, savaşın Sovyetler için ‘iyi sonla bitmediğini’ dile getirerek güçlendirmeye çalıştı.

“Bence insanların şu anda aradığı model bu ve eğer yeterli silahlandırma yapılabilirse… Bu, Rusya'yı yıldırmaya devam edebilir” diyen Clinton, gülümseyerek ve ABD’ye yönelik 11 Eylül saldırılarına, El Kaide ve Taliban gerçekliğine de gizli bir göndermede bulunarak “Bilindiği gibi başka istenmeyen sonuçlara da yol açtı” ifadelerini kullandı.

ABD ve Batılı ülkelerin, Sovyetler Birliği’ne karşı Afganistan’daki cihatçılara verdiği askeri ve maddi destek, Ortadoğu’da gerici akımları beslemiş ve coğrafyanın geleceğini şekillendirmişti. Cihatçılar Batı basınında “Komünistlere karşı mücadele eden özgürlük savaşçıları” olarak lanse edilirken, bu ortam ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan El Kaide, Taliban ve Suriye savaşının ardından IŞİD gibi radikal İslamcı yapıların alan kazanmasına neden olmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol