birgün

22° AÇIK

DÜNYA 29.05.2020 23:00

Hindistan'da maymunlar, koronavirüs hastalarından alınan kan örneklerini çaldı

Hindistan'da bir laboratuvara giren maymunların, hastalardan alınan kan örneklerini 'çaldığı' ortaya çıktı

Hindistan'da maymunlar, koronavirüs hastalarından alınan kan örneklerini çaldı

Hindistan’ın Yeni Delhi şehrindeki bir laboratuvar çevresinde yaşayan maymunların, ağaçlardan laboratuvara girerek bir grup hastadan alınan kan örneklerini 'çaldığı' kaydedildi.

Yerel kaynaklara göre, Meerut Tıp Enstitüsüne sızarak, bir asistana saldıran bir maymun sürüsünün, bir grup hastadan alınan kan örneğini de beraberinde götürdüğü aktarıldı.

Enstitü müdürü Dheeraj Raj, yapılan incelemede geride kalan kan örneklerinin zarar görmediğini, 'çalınan' kan örneklerinin de yeni bir salgına sebep olmasını beklemediklerini açıkladı.

YİYECEKLERİ AŞIRMALARIYLA MEŞHURLAR

Hindistan’daki nüfusu yüksek olan, oldukça zeki ve kızıl suratlı bu makak maymunu türünün, son iki ayda alınan karantina önlemlerinin yarattığı sokaklardaki insan nüfusu boşluğundan cesaret alarak pek çok yerde saldırı ve hırsızlık yaptığı haberleri bildiriliyor. Günlük yaşamda sokaklarda yürüyen insanların ellerindeki yiyecekleri aşırmalarıyla meşhur olan bu maymun türünün, pandemi sürecinde başka pek çok şeyi de çalmaya başladığı yerel halk ve yetkililer tarafından rapor ediliyor.

Öte yandan Hindistan’lı uzmanlar halkı salgın sürecinde maymunları beslememesi konusunda uyarıyor. Uzman biyologlar yaptıkları açıklamalarla, insanlardan maymunlara aktarılacak bu virüsün mutasyon geçirme tehlikesi taşıdığı, böyle bir evrimin de sadece maymun türlerini değil tüm vahşi yaşam dengesini tehlikeye atabileceği konusunda insanları uyarmaya devam ediyor.

Kaynak: Skynews

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız