birgün

12° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 05.03.2021 15:14

Hindistan'da "yeni tarım yasalarına" karşı çiftçiler, otoyolları trafiğe kapatmaya hazırlanıyor

Hindistan'da hükümetin çıkardığı yeni tarım yasaların karşı başkent Yeni Delhi’de onlarca çiftçi, protestolarının 100’üncü gününde Yeni Delhi'nin dışındaki büyük bir otobanı kapatmayı planlıyor.

Hindistan'da "yeni tarım yasalarına" karşı çiftçiler, otoyolları trafiğe kapatmaya hazırlanıyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Hindistan’daki çiftçi derneği liderleri, kuzey eyaletleri Pencap, Haryana ve Uttar Pradeş'ten onlarca çiftçi, yarın Yeni Delhi'nin dışındaki altı şeritli batı çevre otoyolunu yeni tarım yasalarını protesto amaçlı kapatmayı planladığını bildirdi.

Hindistan yerel basının aktardığına göre, Birleşik Çiftçi Cephesinin sözcüsü Darshan Pal, yeni tarım yasasına karşı 100 gündür eylemlerinin devam ettiğini belirterek, bunun taleplerinin hükümet tarafından kabul edilmesi için bir baskı oluşturabileceğini söyledi.

YENİ TARIM YASALARI ÇİFTÇİYİ TOPRAKSIZLAŞTIRIYOR

Hindistan hükümeti, Eylül 2020'de tarım sektörüne serbestleşme getiren, taban fiyat ve destekleme alımı politikalarını sona erdiren 3 düzenlemeyi yasalaştırmıştı. Çiftçiler, yeni tarım yasalarının kazançlarını azaltacağını, aracı şirketlere daha fazla yetki tanıyacağını ve sonunda kendilerini topraksız bırakacağını belirtiyor.

Başbakan Narendra Modi hükümeti ise yeni yasaların çiftçilere ürünlerini pazarlama özgürlüğü tanıyarak özel yatırımla tarımsal büyümeyi teşvik edeceğini savunsa da çiftçeler hükümetin sözlerine güvenmiyor.

Yasanın kabul edilmesinin ardından Pencap ve Haryana'dan başkente doğru harekete geçen çiftçiler, protesto eylemlerini başkent Yeni Delhi'ye taşımıştı.

Protestolar kapsamında polis ile çiftçiler arasında zaman zaman arbede yaşanıyor.

2 YILDA 20 BİN 638 ÇİFTÇİ İNTİHAR ETTİ

Hükümet ile çiftçiler arasında 11 tur süren müzakereler sonuçsuz kalmıştı.

Hükümetin, kanunları 18 aylığına askıya alma teklifi de çiftçiler tarafından reddedilmişti.

Sonuçsuz kalan müzakerelerin ardından çiftçiler, protestoların devam edeceğini duyurmuştu.

Ülkede çiftçilerin yarısından fazlasının borç içinde olduğu, 2018 ve 2019'da 20 bin 638 çiftçinin intihar ettiği kaydedilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol