birgün

7° AÇIK

DÜNYA 21.01.2021 12:39

Hindistan 'ejder meyvesinin' adını değiştirdi

Çin ile gerilim yaşayan Hindistan, ejder meyvesinin adını hasmını çağrıştırdığı için değiştirme kararı aldı.

Hindistan 'ejder meyvesinin' adını değiştirdi

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Hindistan Başbakanı Narenda Modi'nin memleketi Gujarat'ta eyalet yönetimi, orijinal ismi Çin'i çağrıştırdığı için "ejder meyvesi"nin ismini değiştirme kararı aldı. Karar ülkedeki muhalefete alay konusu oldu.

Hindistan ve Çin arasındaki Himalaya sınırı boyunca iki ülke arasında askeri bir soğukluk söz konusu. Yeni Delhi hükümeti Haziran ayında 20 askerinin öldürülmesine, Çin yapımı uygulamaları ve ülkeden ithalatı yasaklayarak cevap verdi.

Gujarat Başbakanı Vijay Rupani dün medyaya yaptığı açıklamada, “Gujarat hükümeti, 'ejder meyvesi' isminin Çin'le ilişkilendirildiği için uygun olmadığına karar vermiştir. Meyvenin şekli nilüfere banzemektedir ve bu nedenle biz bu meyveye Sanskritçe ('nilüfer' anlamına gelen) 'Kamalam' ismini verdik. Bunda politik hiçbirşey yok" diye konuştu.

Ejder meyvesi adı, Türkiye'de Erdoğan'ın sarayındaki bir davette menüde görülen 'ejder meyveli smothie' ile tanınmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol