birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı skandalı hakkında Diyanet’ten açıklama

Ülkede infial yaratan tarikatta çocuk istismarı skandalı hakkında günlerdir susan Diyanet, tepkilerin büyümesinin ardından açıklama yaptı. Açıklamada, “Konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi son derece rahatsız edicidir” denirken, “İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz” ifadeleri de kullanıldı.

GÜNCEL 08.12.2022 16:01
Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı skandalı hakkında Diyanet’ten açıklama
Abone Ol google-news

BirGün’ün ortaya çıkardığı ve Türkiye’nin gündemine oturan tarikatta çocuk istismarı skandalı hakkında sessiz kalmakla eleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında imam nikâhı ile ‘evlendirilmesi’ne ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi son derece rahatsız edicidir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, “İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz” dendi.

Diyanet, yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Çocuklarımız bizim en hassas emanetimiz ve dokunulmaz değerimizdir. Çocuk haklarının korunması ve hayatın her alanında çocuğun yüksek yararının gözetilmesi dini, hukuki ve insani bir sorumluluktur. Çocuklarımızı her türlü şiddet ve istismardan korumak hem toplumsal hem de kurumsal vazifemizdir. Zira çocuğun örselenmesi, geleceğimizin yara alması anlamına gelir.

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve medya organlarının gündemine giren kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi hususunda devletimizin ilgili kurumlarının konuyu hassasiyetle takip ettiklerine ve adaletin tecelli edeceğine inancımız tamdır. Ancak konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi son derece rahatsız edicidir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir defa daha ısrarla belirtmek isteriz ki, İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz. Çocuk istismarı ile mücadeleye kararlılıkla devam eden Başkanlığımız, toplumumuza her alanda olduğu gibi evlilik ve aile konusunda da sahih dini bilgi sunmaya kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla sunulur."

Yapılan açıklamayı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da takipçileriyle paylaştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol