birgün

24° AZ BULUTLU

Hızlandırılmış 'hafıza' kaybı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Haydarpaşa arasında sefere konulan "hızlandırılmış" trenler için kendilerinin bu adı hiç kullanmadıkla

ARŞİV 21.09.2004 23:54
Abone Ol google-news
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Haydarpaşa arasında sefere konulan "hızlandırılmış" trenler için kendilerinin bu adı hiç kullanmadıklarını savundu. Yıldırım, bu hatta yapılan iyileştirmeler sonucunda ulaşım süresinin 100 dakika kısaldığını, tüm kontrollerden sonra aslında "normalleştirilmiş" olan ancak kamuoyunda "hızlandırılmış" olarak adlandırılan trenleri sefere koyduklarını kaydetti.

Yıldırım, CHP Iğdır Milletvekili Yücel Artantaş'ın konuyla ilgili soru önergesini yanıtladı. Yakup Kadri Ekspresi'nin 22 Temmuz'da yaptığı kazanın tüm sorumlululuğunu makiniste yükleyen Bakan Yıldırım, aynı bölgede tüm trenlerde sarsıntı yaşanmasının nedenini de "livrede öngörülen 80 kilometrelik hızın aşılmasına" bağladı.

 

"HIZLANDIRILMIŞ DEĞİL NORMALLEŞTİRİLMİŞ"

Yıldırım, ilk sefere konulduğunda hızlı tren olarak sunulan, ancak batılı örnekleriyle karşılaştırıldığında "hızlandırılmış" adı uygun görülen tren için de çarpıcı bir saptamada bulundu.

 Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla düzenlenen törenle sefere konulan bu trenler için kendilerinin "hızlandırılmış" ifadesini kullanmadığını savunan Yıldırım, Ankara-İstanbul arasında alt yapı olarak neler yapıldığı ve bu seferler için bilirkişi raporu bulunup bulunmadığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Önce yolcusuz olarak TCDD yetkililerinin katılımı ile defalarca deneme seferleri yapılmış, görünen aksaklıklar ve düzensizlikler her defasında tespit edilerek giderilmiştir. En son sivil toplum örgütleri ve basın mensuplarının katılımı ile bir deneme saeferi daha yapılmış, son kontroller yapılarak raporlandıktan sonra, aslında normalleştirilmiş olan ancak kamuoyunda 'hızlandırılmış tren' olarak adlandırılan trenler sefere konulmuştur."

TCDD'nin teknik ve idari personelinden "hızlandırılmış trene" karşı yazılı biçimde olumsuz görüş bildiren bulunmadığını açıklayan Bakan Yıldırım, bu trenlerdeki lokomotif ve vagonların uluslararası normlara uygun olarak saatte 140-160 kilometre hız yapabilecek şekilde üretildiklerini belirtti.

Hattın gözden geçirilmesi sırasında saatte 70 kilometreye izin veren makasların 200 kilometre hız yapabilecek makaslarla değiştirildiğini, 5 ay boyunca 32 grup makineyle yolun bakım tamiratının yapıldığını bildirdi.

Bakan Yıldırım, bu çalışmalar sonucunda makaslardaki geçişlerden 44 dakika, hamzemin geçişler dahil iyileştirmelerden 50 dakika ve istasyon sayısının azıltılmasından 6 dakika olmak üzere trenlerin bu hattaki seyir süresinden toplam 100 dakika kazandıklarını anlattı. Yıldırım, seyir konforu bakımından bu kazanımın 75 dakikasının seyir süresine yansıtıldığını ve böylece Ankara-İstanbul arasının 5 saat 15 dakikaya düşürüldüğünü de kaydetti.

 

DEMEÇLER BAKANI YALANLIYOR

* Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Haydarpaşa arasında sefere konulan "hızlandırılmış" trenler için kendilerinin bu adı hiç kullanmadıklarını savunuyor.

Ancak Yıldırım'a bağlı TCDD'nin resmi internet sitesi www.tcdd.gov.tr'nin yayınlarında sürekli olarak hızlı tren adı kullanılmış. Örneğin bu sitede şöyle bir haber yer alıyor:

* "İstanbul-Köln arasında sefere konulan ekspres yük treni, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Alman, Türk ve koridor üzerindeki diğer demiryolu idarelerinin katılımı ile 9 Mayıs 2004 Pazar günü Sirkeci Gar'da düzenlenen törenle ilk seferine uğurlandı. Törende bir konuşma yapan Genel Müdürümüz Süleyman Karaman; ülkemizin AB'ye uyum sürecine paralel olarak, son elli yılın en büyük demiryolu atılımını gerçekleştirdiğini, yapımı devam eden Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi ile seyahat süresinin 3 saate düşeceğini vurguladı."

* Başbakan Erdoğan ise aynı web sitesinde yayınlanan habere göre, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ekspresinin 4 Haziran 2004 günü yapılan sefere başlama töreninde şöyle konuşuyordu:

Bu adımın atılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle bitirdi: "Yeni bir adım daha atmak üzereyiz. Modern vagonlar üretmek için Koreliler ile görüşmeler devam etmektedir. Hızlandırılmış tren ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Bu adım, Türkiye'nin medeniyet yarışında nerede olduğunu açıkça ortaya koyacaktır" dedi."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun