birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 19.11.2021 19:32

Hollanda'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle yılbaşında havai fişekler yasaklandı

Hollanda'da havai fişeklerle ilgili yaralanmalar yüzünden sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önlemek için bu yıl da yılbaşı kutlamalarında havai fişek gösterileri yasaklandı.

Hollanda'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle yılbaşında havai fişekler yasaklandı


Hollanda, koronavirüs enfeksiyonlarının hızla artması nedeniyle sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önlemek için bu yıl da yılbaşı kutlamalarında havai fişek gösterilerini yasakladı.

Hollanda hükümeti, yaptığı açıklamada yasağın ''sağlık hizmetleri, kolluk kuvvetleri ve ilk müdahale ekipleri üzerindeki ekstra yükü mümkün olduğunca önlemeyi'' amaçladığını kaydetti.

Hükümet, havai fişeklerle ilgili yaralanmalar için tedavi edilen kişilerin sayısının geçen yıl yüzde 70 oranında düştüğünü ifade etti.

Yasakla ikinci kez darbe alan havai fişek satıcılarına maddi tazminat paketi uygulanacak.

Havai fişekler yalnızca Hollanda'da yılbaşı gecesine kadar olan günlerde satılıyor. Hollandalılar, geleneksel olarak gece yarısı civarında havai fişek atmak için sokaklara çıkıyorlar.

Hükümet, belediyeler tarafından düzenlenen havai fişek gösterilerinin yasağın kapsamında olmadığını ve koronavirüs kısıtlamaları izin verirse devam edebileceğini belirtti.

Geçen yılbaşında havai fişek sonucu yaralanan yaklaşık bin 300 kişi sağlık merkezlerine başvurmuştu. Bunlardan 400'ü acil servislerde, 900'ü de aile hekimi kliniklerinde tedavi edildi. (AJANS BİZİM)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol