birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Hollanda'da iyileşme umudu olmayan 12 yaşın altındaki çocuklara ötanazi uygulanması gündemde

Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, iyileşme umudu olmayan 1-12 yaş arası çocuklara ölüm hakkı (ötenazi) tanıyan bir yasa tasarısı hazırladıklarını duyurdu.

DÜNYA 28.06.2022 14:40
Hollanda'da iyileşme umudu olmayan 12 yaşın altındaki çocuklara ötanazi uygulanması gündemde
Abone Ol google-news

Hollanda hükümeti, iyileşme umudu olmayan ve dayanılmaz acı çeken 1-12 yaş arası çocuklara ötenazi tanımaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanı Ernst Kuipers'in duyurduğu koalisyon ortakları arasında uzun süreden beri tartışılan konu ile ilgili olarak bir yasa tasarısının sonbaharda Meclis'ten geçmesi bekleniyor. Hekim örgütleri ise

BBC'de yer alan habere göre, Bakan Kuipers'in hazırladığı yeni düzenleme, "Umutsuz hastalığı olan ve dayanılmaz acı çeken" 1-12 yaş arasındaki çocuklara ötanazi hakkı verilmesi konusunda 7 temel koşul içeriyor.

Tasarıya göre, ötanazi hakkı sadece "öngörülebilir bir gelecekte ölmesi beklenen" çocukları kapsayacak. Çocuğun umutsuz ıstırabını ortadan kaldırmak için "makul bir olasılık" bulunmaması şartı aranacak.

Her iki ebeveynin de ötanazi konusunda aynı fikirde olması ve doktorunun en az bir bağımsız hekime danışması gerekecek.

ÇOCUK İSTEMEZSE MÜMKÜN OLMAYACAK

Ötanazi konusunda çocuğun iradesi de dikkate alınacak. Hukuki anlamda çocuğun yaşamın sona ermesine rıza göstermesi gerekli değil ancak doktor, anlama düzeyine uygun bir şekilde mutlaka çocuka iletişim kurmaya çalışacak.

Çocuğun sözlü veya sözlü olmayan tepkileri dikkate alınmak zorunda olacak. Doktoru, çocuğun ötanazi istemediği sinyalini alırsa, yaşamı sonlandırma konusunda ebeveyn onayı yeterli olmayacak.

Bakan Kuipers'in hazırladığı tasarı, tartışılması için koalisyon ortakları, hekim örgütleri ve Meclis'e gönderildi. Hükümet, düzenlemenin Ekim ayında Meclis Genel Kurulu'nda ele alınmasını planlıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol