birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Hollanda iş yerinde Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanlarına 15 bin Euro tazminat ödeyecek

Hollanda hükümeti, koronavirüs salgının ilk dalgasında işyerinde Covid'e yakalanan sağlık çalışanlarına, bir defaya mahsus 15 bin Euro tazminat ödeyecek.

AVRUPA 29.09.2022 11:56
Hollanda iş yerinde Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanlarına 15 bin Euro tazminat ödeyecek Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Hollanda hükümeti, koronavirüs salgının ilk dalgasında işyerinde Covid'e yakalanan ve bu nedenle uzun süreli sorunlar yaşayan sağlık çalışanlarına, bir defaya mahsus 15 bin Euro tazminat ödemeye hazırlanıyor.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Uzun Süreli Bakım ve Spor Bakanı Conny Helder, ödeneğin, maluliyet yardımı veya geçiş planı olarak değil, “sağlık çalışanlarının yaşadığı acıların tanınması" amacıyla hazırlandığını söyledi.

Hükümetin hazırladığı “isteğe bağlı tazminat” planı, 2020’nin Mart ve Haziran ayları arasında Covid hastalarına doğrudan bakım sağlayan, yakından ilgilenen ve bu süreçte kendileri de hastalanarak uzun süreli şikayetler yaşayan sağlık çalışanlarını kapsıyor.

DANIŞTAY'DAN GÖRÜŞ BİLDİRMESİ İSTENDİ

Hükümetin “sağlık çalışanlarının yaşadığı acıların kabulü” amacıyla hazırladığı öneri, Çarşamba günü Danıştay’a gönderildi.

Hükümet, Danıştay'dan böyle bir genel ödeneğin yasal dayanağı ve istenmeyen bir emsal oluşturup oluşturamayacağı konusunda tavsiye istedi. Hükümet ayrıca bu miktarın diğer devlet yardımlarına kıyasla adil olup olmadığını değerlendirmesini de talep etti.

Danıştay’ın tavsiyesi doğrultusunda hükümet, öneriye son şeklini vererek hızla hayata geçirmek istiyor. Bu nedenle, Danıştay’dan mümkün olan en kısa sürede görüşünü bildirmesini talep etti.

SENDİKALAR YETERSİZ BULUYOR

Sağlık çalışanlarının bağlı olduğu sendikalar, hükümetin tazminat planını yetersiz buluyor.

Covid sonrası uzun süreli şikayetleri bulunan sağlık personeline ödeneğin hızlı ve cömert biçimde verilmesi gerektiğini belirten sendikalar, düzenlemenin, sadece ilk dalga değil tüm salgın boyunca Covid’e yakalanan ve uzun süre sorun yaşayan sağlık çalışanlarını da kapsaması gerektiğini savunuyor.

Sendikalar göre, sadece ilk dalgada değil, sonrasında da hastalanan ve hala Covid’e bağlı akciğer sorunlarıyla mücadele eden sağlık çalışanları, korunmasız işe gitmek zorunda kaldı.

Sağlık çalışanları sendikaları, tazminat planını, "Salgın sırasında ateş hattında olan insanların yüzüne bir tokat daha atıldı” diye değerlendiriyor.

Sendikalar, Eylül ayı başında, Covid nedeniyle uzun süreli sorunlar yaşayan sağlık çalışanlarına tazminat verilmesi için mahkemeye gideceklerini açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun