birgün

-3° AZ BULUTLU

AVRUPA 12.01.2021 22:31

Hollanda koronavirüs kısıtlamalarını uzattı

Hollanda'da, 15 Aralık'tan bu yana yürürlükte olan Covid-19 kısıtlamaları 9 Şubat'a kadar uzatıldı.

Hollanda koronavirüs kısıtlamalarını uzattı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Sağlık Bakanı Hugo de Jonge ile düzenlediği basın toplantısında, 15 Aralık'ta yürürlüğe giren sıkılaştırılmış Covid-19 tedbirlerinin 3 hafta daha uzatıldığını açıkladı.

AA’nın aktardığına göre, Rutte, alınan tedbirlere rağmen vaka sayılarının istenilen hızda düşmediğine ve İngiltere'de görülen yeni tip koronavirüsün (Covid-19) mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan yeni türünün ortaya çıktığına dikkati çekti.

Başbakan Rutte, ilkokulların ve çocuk kreşlerinin Covid-19'un yeni türünün yayılımına göre 25 Ocak'tan itibaren açılabileceğini kaydetti.

Uzmanların sokağa çıkma yasağının neler getireceğine ilişkin tavsiyelerini beklediklerini aktaran Rutte, "Sokağa çıkma yasağı kimsenin istemediği çok sert bir tedbir" dedi.

‘ÜLKE DIŞINA SEYAHAT ETMEYİN’

Rutte, çok acil bir durum olmadığı sürece gelecek 6 hafta boyunca ülke dışına seyahat edilmemesi çağrısında bulundu.

Bakan de Jonge da aşılama politikalarına ilişkin, bahara kadar durumu kritik olanların, yaza kadar 60 yaş üstü kişilerin ve sonbahara kadar ülkedeki tüm yetişkinlerin aşılanmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Mutasyon geçiren yeni türün günlük vakalarda küçük bir orana etki ettiğini vurgulayan de Jonge, bu oranın yükselebileceğini ifade etti.

Günlük vaka sayılarının 7 bin civarında seyrettiği Hollanda'da Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı sayısı 12 bin 500'ü geçmişti.

9 ŞUBAT'A KADAR GEÇERLİ OLACAK TEDBİRLER

►Uzatılan tedbirlere göre, temel ihtiyaçların temin edildiği market, kasap, manav, fırın gibi yerler dışındaki tüm dükkan ve mağazalar kapatılacak.

►Güzellik merkezleri, berber, kuaför ve masaj salonları ile dövmeciler kapalı kalmaya devam edecek.

►Sinema, müze, hayvanat bahçesi ve halk kütüphaneleri kapalı kalacak.

►Oteller açık kalmaya devam ederken restoran bölümlere kapalı kalacak.

►Kapatılan işletmelere devlet yardımı yapılacak. İşverenler çalışanlarına mümkün olduğu kadar uzaktan çalışma imkanı sağlayacak.

►Kapatılan bar ve restoran gibi işletmeler paket servisine devam edebilecek.

►Kilise, sinagog ve camilerde 1,5 metre mesafe kuralına ve maske takma zorunluluğuna uyulması durumunda ibadetler yapılabilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız