birgün

5° AZ BULUTLU

Hollandalı öğrenci 'cinsiyetsiz iskambil kağıdı' tasarladı: Erkek, neden kadından daha değerli olsun?

Hollandalı üniversite öğrencisi Indy Mellink'in tasarladığı cinsiyetsiz iskambil kartlarında, "Papaz, vale, kız" yerine, "Altın, gümüş ve bronz" simgeleri yer alıyor.

KADIN 13.01.2021 16:07
Hollandalı öğrenci 'cinsiyetsiz iskambil kağıdı' tasarladı: Erkek, neden kadından daha değerli olsun?
Abone Ol google-news

Hollandalı üniversite öğrencisi Indy Mellink, iskambil destelerindeki erkek kahramanların, neden kadın kahramandan daha değerli olduğu sorusundan yola çıkarak, cinsiyetsiz oyun kartları tasarladı.

Mellink'in kartlarında, "Papaz, vale, kız" yerine, "Altın, gümüş ve bronz" simgeleri yer alıyor. 23 yaşındaki kadın öğrenci, özellikle oyun tutkunu hemcinslerinden olumlu tepkiler aldığını söylüyor.

BBC'den Yusuf Özkan'ın haberine göre adli psikoloji öğrenimi gören Indy Mellink, çocukluğundan bu yana iskambil oyunları tutkunu. Çünkü yıllardır yazları ailesiyle birlikte internet ve televizyon olmadan tatil yapıyor. Tatillerdeki en önemli eğlencelerinden biri de, aile büyükleri, yeğenleri ve kuzenlereriyle kart oyunları oynamak.

hollandali-ogrenci-cinsiyetsiz-iskambil-kagidi-tasarladi-erkek-neden-kadindan-daha-degerli-olsun-828728-1.

NEDEN ERKEK FİGÜR, KADINDAN DEĞERLİ?

Mellink, geçen yaz yeğenine iskambil destesindeki kartların anlamlarını açıklarken, "Neden erkek figür, kadından daha değerli?" sorusu aklına takılmış.

İskambil kartları, 16'ncı ve 17'nci yüzyıldaki sınıf toplumunu yansıtıyor. Kupa asilleri, maça askerleri, karo tüccar orta sınıfı, sinek de köylüleri simgeliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol