birgün

7° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.08.2019 10:48

Hopa Eğitim Sen Şube Başkanı, devrimci öğretmen Osman Lokumcu yaşamını yitirdi

Hopa Eğitim Sen Şube Başkanı, devrimci öğretmen Osman Lokumcu yaşamını yitirdi

Hopa Eğitim Sen Şube Başkanı, devrimci öğretmen ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Osman Lokumcu yaşamını yitirdi.

Lokumcu, dün akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

12 Eylül döneminde insanlık dışı işkencelerin merkezlerinden biri olan Diyarbakır Cezaevi’nde hapis yatan Osman Lokumcu, hayatı boyunca devrimci mücadeleden hiç ayrılmadı.

Lokumcu, çıkarılan yasal engeller nedeniyle uzun süre öğretmenlik yapamadı.

1994 yılında Artvin Kemalpaşa’da yerel seçimlere devrimci güçler adına bağımsız aday olarak katılan Lokumcu, daha sonra Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin kuruluş çalışmalarında aktif rol aldı. Lokumcu, halen Hopa Eğitim Sen Şube Başkanı olarak görev yürütüyordu. Lokumcu ayrıca Kermalpaşa ilçesinde BirGün gazetesinin sorumluluğunu üstlenmişti.

Lokumcu’nun ölümü ardından sevenleri sosyal medyadan birçok mesaj yayımladı. ÖDP, Lokumcu’nun ölümü ardından şu mesajı paylaştı.

Devrimci Öğretmen Osman Lokumcu’nun cenazesi yarın düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız