birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

RÖPORTAJ 28.04.2019 11:34

Hoşça kal böyle denir

Nisan ayının son haftasında popüler kültür olayları birbirinin peşi sıra geldi. Game of Thrones dizisinde White Walkers, Winterfell kapısına dayandığı hafta ‘Avengers: Endgame’ vizyona girdi. Avengers serisi olarak görebileceğimiz bir dizi filmin son filmi olma özelliği taşıyan Endgame öyle bir film ki sektörü, medyası, fanı ile heyecanla beklenenlerden. Elbette MCU’nun (MarvelCinematicUniverse/Marvel Sinema Evreni) sonu değil, […]

Hoşça kal böyle denir

Nisan ayının son haftasında popüler kültür olayları birbirinin peşi sıra geldi. Game of Thrones dizisinde White Walkers, Winterfell kapısına dayandığı hafta ‘Avengers: Endgame’ vizyona girdi. Avengers serisi olarak görebileceğimiz bir dizi filmin son filmi olma özelliği taşıyan Endgame öyle bir film ki sektörü, medyası, fanı ile heyecanla beklenenlerden. Elbette MCU’nun (MarvelCinematicUniverse/Marvel Sinema Evreni) sonu değil, hâlihazırda Black Widow, Spider-Man, Captain Marvel filmleri ve TV dizileri gelecek. Ancak Avengers bütün meselenin kalbiydi ve işte ona hoşça kal diyoruz bu filmle.

Üç saatlik bu filmi spoiler vermeden anlatmak güç özellikle hepsinden çılgınca bahsetmek isterken kendimi tutmakta zorlanacağım. Ben Marvel filmlerine gidip “Aman bu ne saçma şey” diyenlerden hiç olmadım. Her şeyden önce ben de bu filmlere herkes gibi eğlenmek ve kendimi memnun etmek için gidiyorum. Ayrıca hiçbir süper kahraman filmi mükemmel değildir ve bu filmleri incik cıncık edip bir şeyler illaki bulursun ama bu filmler için bence asıl bunu yapmak çok saçma.
Avengers ismi taşıyan filmlerle kıyaslanınca ki bunlardan Infinity War en güçlü olay örgüsüne sahip olanlardan ve seyircide yoğun etki bırakanlardandır, Endgame bu filmlerin hiçbirine benzemiyor. Dramatik öğelerden, mizaha, özel efektli destansı savaş sahnesine kadar farklı bir yapım. Zaman içinde çeşitli filmlerle ilerlemiş olan pek çok ayrık hikâyeyi anlamlı şekillerde sonlandırmak, Avengers karakterlerinin hemen hepsini onurlandırmak çok zor ve bence bunları başarmışlar.
Öncelikle film üç saat olduğunu hiç hissettirmedi. Daha kısa olabileceğini de düşünmüyorum. İlk bir saatlik kısmın sıkıcı olduğunu düşünenler olacaktır ama buna katılmıyorum. Hikâyesinin mantık ve duygu yapısını inşa etmek ve özellikle bazı önemli şeyleri kurmak için bu gerekliydi. Süper kahramanları çaresizlik ve umutsuzluk, hayal kırıklıkları, acı içinde yani hiç alışık olmadığımız şekilde gördük, normal insan gibilerdi. Bir şeyler hissettiren, duygusallığı olan ve sahnelerde endişe duygusu yaratan bir filmdi. Final kısmındaki epik savaş sahnesinin görsel efektleri inanılmazdı ve o kurgunun altından bu insanlar nasıl çıktı hayretler içinde izledim sahneleri. Kısacası yönetmen Russo Kardeşler yine iyiydi.

Filmin beni etkileyen iki yönü vardı, kadın gücü ve siyahilerin net bir şekilde süper kahraman dünyasında devasa bir şekilde onurlandırılması. Filmde Marvel dünyasından çok sayıda kadın vardı ve bunların birbirlerini destekledikleri sahne filmin en sevdiğim sahnesi oldu. Bir diğer favori sahnem ise finale yakın Captain America’nın finale doğru olan sahnesi. Ah keşke bahsedebilseydim şimdi bu iki sahneden ama izleyince beni hatırlayın! Ağırlıkla Thor ve Hulk üzerinden ilerleyen filmin mizah kalemi de eğlenceliydi, en favori karakterim ise Thor oldu. Hulk karakterinin yeni halini ise çok sevdim. Maalesef bunların nedenini açık vermemek için şimdilik anlatamayacağım. Ben hala dünyanın neden bu kadar kurtarılmak istendiği ile ilgili sıkıntıdayım, vicdanlı davranarak dünyanın sadece yarı nüfusunu yok eden Thanos’un mantığına teşne bir şekilde filmi izlerken beklediğim bazı şeyler olmasa da beklemediğim bir sürü güzel ve şaşırtıcı şeyler oldu. Risk almışlar diyebilirim.

Avengers filmlerinden bahsederken anmamanın yanlış olacağı bir isim var. O da Hollywood film sektörünü değiştirmiş olan Kevin Feige. Kendisi MCU yani Marvel Sinema Evreni’nin fikir babası ve uygulayıcısı. 2008’de Iron Man ile başlattığı ortak evren planı serüvenleri buralara kadar getirdi. Süper kahramanlara solo filmler yapıp, sonra bu süper kahramanları ortak evrende yani filmde birleştirme fikrini sektörün diğer güçlü yapım şirketleri kopyalamaya devam etseler de hala bunu tam anlamıyla başaramıyorlar, en azından yaptıkları filmler bu tadı vermiyor. 2019’da Black Panther ile En İyi Film Akademisi Ödülü adaylığı alan Kevin Feige aynı zamanda 2007’den beri Marvel Studios’un başkanı, 22 milyar doları aşan gişe ofisi olan Feige, Hollywood’un eğlence sektörünün en güçlüleri arasında yer almakta.

Biliyorum çok fazla MCU filmi var ve hepsi birbirine karışıyor. Hangi kahraman nerede, ne yapıyor ve de Marvel Sinema Evrenine hâkim olmak istiyorsanız yapım yılına göre değil hangi sırayla izlemeniz gerektiğine göre bir liste yaptım.

***

Marvel Sinema Evreni (MCU)

•Captain America: The First Avenger
• Iron Man
• Iron Man 2
• The Incredible Hulk
• Thor
• Avengers Assemble
• Iron Man 3
• Thor: The Dark World
• Captain America: The Winter Soldier
• Guardians of the Galaxy Vol. 1
• Guardians of the Galaxy Vol. 2
• Avengers: Age of Ultron
• Ant-Man
• Captain America:Civil War
• Black Panther
• Spider-Man: Homecoming
• DoctorStrange
• Thor: Ragnarok
• Avengers: Infinity War
• Ant-Man and The Wasp
• Captain Marvel
• Avengers: Endgame

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız