birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Hrant Dink katledilişinin 14. yılında anıldı: Buradasın Ahparig!

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçti. Dink için Agos gazetesinin önünde anma töreni düzenlendi. Anma töreninde konuşan Rakel Dink, "Eşimin davası 14 yıldır devam ediyor. Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler! Çözemediler çünkü maksat çözmek değil. 'Nasıl kapatırız' diye çabalıyorlar" dedi.

GÜNCEL 19.01.2021 16:42
Hrant Dink katledilişinin 14. yılında anıldı: Buradasın Ahparig!
Abone Ol google-news

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Hrant Dink için katledilişinin 14. yılında Agos gazetesi önünde anma töreni düzenlendi.

Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki Agos gazetesinin önünde düzenlenen anma törenine eşi Rakel Dink, çocukları, bazı milletvekilleri ve arkadaşları katıldı.

Katılımcılar Dink'in öldürüldüğü noktaya kırmızı karanfil, mum ve nar bıraktı. Törende "Sarı Gelin" türküsü, Türkçe ve Ermenice olarak çalınırken binaya Dink'in iki fotoğrafı asıldı.

hrant-dink-katledilisinin-14-yilinda-anildi-buradasin-ahparig-831189-1.

Dink'in öldürüldüğü saat olan 15.05'te saygı duruşunda bulunuldu. Her yıl yapılan törenlerde olduğu gibi Hrant Dink'in sesinden konuşması dinletildi.

Anma töreninde konuşan Rakel Dink, davanın 14 yıldır sürdüğünü ve çözülemediğini vurguladı. Dink, "Eşimin davası 14 yıldır devam ediyor. Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler! Çözemediler çünkü maksat çözmek değil. 'Nasıl kapatırız' diye çabalıyorlar ama her yere o kadar bulaşmış ki bir türlü paketleyemiyorlar. Şu kadar yıldır etkili bir soruşturma yürütememek başka nasıl izah edilebilir?" ifadelerini kullandı.

hrant-dink-katledilisinin-14-yilinda-anildi-buradasin-ahparig-831190-1.

Rakel Dink, açıklamasında şunlar söyledi:

"Sevgili dostlar, 14 yıldır buradayız. Bugün pandemi şartlarıyla, acıları ve bilinmezlikleriyle buradayız. Biliyorum ki, yürekleri burada çarpanlar çok çoktur.

Burası unutturulmak istenen konuların hatırlandığı, hatırlatıldığı bir yer oldu. Burası acılarda kardeş olmayı öğrendiğimiz yer, acıları paylaşma, yüzleşme, yüzleştirme yeri oldu. Adalet ve doğruluk arayanların, isteyenlerin bir araya geldiği yer oldu. Bu alan devletin işlediği, göz yumduğu, duyarsızca, acımasızca cevapsız, sonuçsuz bırakılan cinayetlerin, davaların dile getirildiği yer oldu.

Bir kılıç artığı torunu olarak, yüzyıldır yaşadığımız acıları inkar etmek, yalanlamak yetmedi bir de 'sözde soykırım' diyerek, yalanlarına tüy diktiler. Birilerini acıtıyor muyuz, incitiyor muyuz diye hiç düşündünüz mü? Ermeni'ye sonu gelmeyen düşmanlığınız, hakaretleriniz, aşağılamalarınız, kininiz, öfkeniz gerçekten artık yoruyor. Siz hiç yorulmadınız mı? Yazık. Susmak, pişkinlik utanç verici. Rab yardımcımız olsun.

'Gördüğü insan kardeşini sevmeyen, görmediği Allah'ı seviyorum diyen yalancıdır' diyor Tanrı sözü. Tekrarlanmaması için, sorumluluk, duyarlılık, adalet ve doğrulukla pişmanlık gerekiyor. İtiraf, özür ve tövbe gerekiyor.

hrant-dink-katledilisinin-14-yilinda-anildi-buradasin-ahparig-831192-1.

Sevgili dostlar, o kadar çok biriken acılar, katliamlar, cinayetler, yaslar, davalar var ki, acımızı dile getirmekten utanır olduk. Vatandaşıyla sorunları bitmeyen bir devletimiz var maalesef… Halbuki öldürmekten, düşmanlıktan, savaştan kim ne kazanmıştır, ölümün, yasın, acıların, kıtlığın, bereketsizliklerin çoğalmasından başka?

Barış esenlik, sevgi, iyilik, bereketle sevinç varken; neden kötülük, neden düşmanlık, neden zulüm, neden savaşlar? Bunlar Tanrı’ya da düşmanlıktır. Temiz eller böyle mi olur? Bu virüs hangi sabunla temizlenir. İnsan onuru böyle mi korunur? Devletler, yönetimler böyle mi onurlu olur?

Eşimin davası 14 yıldır devam ediyor. Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler! Çözemediler çünkü maksat çözmek değil. 'Nasıl kapatırız' diye çabalıyorlar ama her yere o kadar bulaşmış ki bir türlü paketleyemiyorlar. Şu kadar yıldır etkili bir soruşturma yürütememek başka nasıl izah edilebilir? Şu kadar senedir tehdit edenlerin, hedef gösterenlerin bir kere bile sorgulanmamış olmaları, başka nasıl açıklanabilir? Yakında davada yine bir karar çıkarıp bitti demeye çalışacaklar. Bittiğinden eminseniz neden avukatlarımızın taleplerini reddediyorsunuz? Neden tehdit edenleri, hedef gösterenleri ve azmettirenleri soruşturmuyorsunuz?

hrant-dink-katledilisinin-14-yilinda-anildi-buradasin-ahparig-831191-1.

14 yıldır bu ülkede nice ittifaklar kuruldu, bozuldu. Ona göre bizim dava da renk değiştirdi durdu. İnsan düşünmeden edemiyor: acaba bu defa hangi ittifaktaki kimlere dokunuyor?

Basitçe söyleyelim, Hrant’ı FETÖ öldürdü demek, 'ben yapmadım elim yaptı' demektir. Hrant’ı Erkenekon öldürmüş demek, 'ben yapmadım ayağım yaptı' demektir. Yıllarca dilinle bağıra bağıra, ayağınla yürüyerek buraya geldin. Ve silahı iki elinle tutup tetiği çektin. Çutağımı öldürdün. Sen ayağın, sen elin, sen dilin değilsen nesin? 14 yıldır görevini layığıyla yaptığını kanıtlamaya çalışan onca inkarcının, sanıkların ve tanıkların arkasında bir garip devlet görüntüsü var. Katil olmadığını kanıtlamak için adeta aptal olduğunu kanıtlamaya çalışan bir devlet... Bırakın hangi duvar, hangi bina yıkılırsa yıkılsın. Bu halk bundan iyisini inşa edecektir. İnşa edemeyecekse zaten harabedir.

Rabb'in iğrendiği yedi şey vardır. Maalesef gururdan, yalandan geçilmiyor. İnsan öldürenler, düzenbazlar, kötülükten zevk alanlar çoğaldıkça çoğalıyor. Ve maalesef ayırımcı zihniyet, çekişmeler, düşmanlık ve yalancılık soluyarak beslenip semizleniyor. Ülkemiz için yas tutsak yeridir, çünkü hepsi fazlasıyla var."

Hrant Dink için gün boyu yayınlar hranticinadaleticin.org adresinden sürecek.

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Hrant Dink için siyasetçiler, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri de anma mesajı paylaştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hrant Dink için anma mesajı yayımladı.

Twitter hesabından paylaştığı mesajından Dink, "Hrant Dink, Anadolu topraklarının bir evladıydı... Hoşgörüyle yoğrulmuş bu coğrafyada nefrete karşı, sevgiyi büyütmekten asla vazgeçmemeliyiz. 14 yıl önce aramızdan koparılan #HrantDink’i saygıyla anıyorum" ifadelerini kullandı.

SOL Parti yayımladığı mesajında, "#HrantDink Sevgi ve özlemle anıyoruz..." dedi.

TMMOB ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Katledilişinin on dördüncü yılında Hrant Dink'i sevgi ve özlemle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Agos gazetesi de "Genel yayın yönetmenimiz Hrant Dink'i katledilişinin 14. yılında saygıyla ve özlemle anıyoruz" dedi.

Gazetemiz BirGün yayımladığı mesajında, "Saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz" dedi. Mesajda, Hrant Dink'in, "Kendi varlığını ötekinin varlığına göre konumlamak hastalıktır. Kimliğini yaşatabilmek için sana bir düşman gerekiyorsa, senin kimliğin hastalıktır" sözü paylaşıldı.

Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına yönelik tepkilerini sürdüren Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Hrant Dink'i unutmadı. Öğrenciler, "Katledilişinin 14. yılında #HrantDink’i anıyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız!" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol