birgün

10° AÇIK

Hrant Dink Köln’de anılıyor

Hrant Dink, ölümünün 16. yılında Köln’de anılıyor. Türkiye Almanya Kültür Forumu’nun Alman-Ermeni Cemiyeti, Köln Ermeni Cemaati, Çok Kültürlü Forum ve Tüday ile işbirliği içinde düzenlediği etkinliğe pek çok isim katılacak.

AVRUPA 17.01.2023 12:01
Hrant Dink Köln’de anılıyor
Abone Ol google-news

Gazeteci-yazar ve insan hakları savunucusu Hrant Dink ölümünün 16. yılında Köln’de anılıyor. Türkiye Almanya Kültür Forumu’nun Alman-Ermeni Cemiyeti, Köln Ermeni Cemaati, Çok Kültürlü Forum ve TÜDAY (Türkiye Almanya İnsan Hakları Derneği) ile işbirliği içinde düzenlediği etkinliğe pek çok isim katılacak.

Ermenice ve Türkçe çıkan haftalık Agos gazetesinin kurucusu Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul'da, genel yayın yönetmenliğini yaptığı gazetesinin önünde vurularak öldürüldü. Hrant Dink, aynı zamanda BirGün’ün de yazarları arasında yer alıyordu.

İstanbul'daki Uluslararası Hrant Dink Vakfı ve yurtdışındaki çok sayıda girişim, halklar ve dinler arasında barışçıl diyalog, anlayış ve empati için Dink’in barış ve kardeşlik düşüncesinin ışığında çalışmalarını sürdürüyor.

Köln’deki anma etkinliğinde açılış konuşmasını Almanya Ermeni Kilisesi Başpiskoposu Serovpé Isakhanyan yapacak. Federal Tarım ve Gıda Bakanı Cem Özdemir ile gazeteci-yazar Can Dündar da video yoluyla etkinliğe katılacaklar.

Etkinlikte Alman Ermeni Derneği‘nden Dr. Raffi Kantian moderatörlüğünde "Türkiye ve Almanya'da Gündelik Hayatta Irkçılık" başlığıyla bir panel de gerçekleştirilecek. Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu Başkan Yardımcısı Berivan Aymaz, Uluslararası Af Örgütü‘nden Amke Dietert, Yazar Aslı Erdoğan ve AGOS eski Yazı İşleri Müdürü Aris Nalcı’nın katılacağı oturumda ırkçılığın gündelik hayata sızışı ve buna karşı mücadele olanakları ele alınacak.

Köln/Yeşiller Kent Konseyi üyesi Dilan Yazıcıoğlu ve Deutsche Welle editörlerinden gazeteci Aydın Üstünel’in sunacağı program boyunca ünlü caz piyanisti ve şarkıcısı Laia Genç eserleriyle yer alacak. Etkinlik eş zamanlı olarak Almanca ve Türkçe'ye çevrilecek.

OBERURSEL’DE DE ANILACAK

Gazeteci-Yazar Hrant Dink, aynı gün Frankfurt yakınlarındaki Oberursel’deki Alevi Kültür Merkezi’nde de anılacak. “Hrant Dink’i katledilişinin / yokluğunun 16’ncı yılında saygı ve sevgiyle anıyoruz“ başlığı altındaki anma etkinliği, “Alevi Kültür Merkezi / Hochtaunus, in den Schwarzwiesen 18, 61440 Oberursel / Taunus“ adresindeki dernek lokalinde saat 17.00’den itibaren gerçekleştirilecek. AKM Eşbaşkanı Veli Balaban’ın açılış konuşmasını yapacağı etkinlik programı Nor Zartork derneğinin Hollanda Temsilcisi, sosyolog Sayat Tekir’in vereceği konferansın yanısıra Hrant Dink’in yaşamını konu alan bir belgesel film gösterimini de içeriyor.

hrant-dink-koln-de-aniliyor-1114795-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun