birgün

14° AÇIK

Hristiyan yurttaşın mezarına gerici saldırı: Mezarının başına yerleştirilen 'tahta haç'ı söküp, yaktılar

Trabzon'da hristiyan bir yurttaşın mezarına yerleştirilen tahta haç, yerinden sökülerek yakıldı

GÜNCEL 15.02.2020 12:17
Hristiyan yurttaşın mezarına gerici saldırı: Mezarının başına yerleştirilen 'tahta haç'ı söküp, yaktılar
Abone Ol google-news

Trabzon’da daha önce rahibi Andrea Santoro’nun öldürülmesiyle gündeme gelen Santa Maria Katolik Kilisesi’nin mezarlığında da Hristofobik bir saldırı meydana geldi.

Hristiyan Haber'in aktardığına göre, Santa Maria Katolik Kilisesi cemaatinden Zehra Çolak, 17 Ocak’ta yaşamını yitirdi. 18 Ocak’ta da kilisede düzenlenen dini törenin ardından kilisenin 500 metre kadar yukarısında yer alan Aya Filbo (Arafilboyu) mahallesinde bulunan kilisenin mezarlığına defnedildi. Mezarın başına da geçici olarak tahta haç yerleştirildi. Defin törenine katılanlardan edinilen bilgiye göre de defin sırasından küçük bir grup tekbir getirerek defin törenini sabote etmeye ve provakasyon yaratmaya çalıştı.

Eşinin mezarını en son 10 gün önce 4 Şubat’ta ziyaret eden Veysel Çolak, 14 Şubat günü tekrar ziyaret ettiğinde, geçici olarak yerleştirilen haçın yerinde olmadığını gördü. Mezarın etrafını araştıran Veysel Çolak, tahta haçın söküldükten sonra kırılarak mezarın yakınında yakıldığını gördü.

Durumu Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nü arayarak bildiren Çolak’in ifadesini alan polisler mezarın ve yakılan haçın görüntülerini çekerek soruşturma başlattı.

Eşinin mezarı kazılırken de haçın çalınmaya çalışıldığı, mezarlığa gelen yüzünü kapatan ve köpekle giren bir kişinin haçı çalmaya çalıştığı, mezarlıkta oynayan çocukların tepkisi üzerine çocuklara köpeğini saldırarak kaçtığı öğrenildi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü olayın faillerinin yakalanması için soruşturma başlatılırken, Veysel Çolak’ın davacı olması üzerine de savcılık olayı mahkemeye taşıyacak.

GERİCİ SALDIRI MECLİS GÜNDEMİNDE

Zehra Çolak’ın mezarının üzerine geçici olarak yerleştirilen haçın kimliği henüz belirlenmeyen kişi veya kişiler tarafın sökülerek yakılması Meclis gündemine de taşındı. Konuya ilişkin olarak Halkların Demokratik Partisi Mardin Milletvekili Tuma Çelik tarafından TBMM’ye soru önergesi verildi.

Çelik Meclis’e verdiği soru önergesinde yanıtlanması talebiyle şu soruları sordu:

  • Söz konusu saldırıyla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Gözaltına alınan kimse var mıdır?
  • Santa Maria Kilisesi’ne dönük daha önce yaşanan saldırılarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Kaç kişi hakkında işlem yapılmıştır?
  • Türkiye’deki Hıristiyan ibadethane ve mezarlıklarına yönelik devam eden saldırıların önlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?
  • Son 3 yıl içerisinde kaç kişi hakkında nefret suçundan dolayı işlem başlatılmıştır?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol