birgün

15° KAPALI

HSK'den Yargıtay'a ve Danıştay'a yeni atamalar

GÜNCEL 16.07.2018 13:26
HSK'den Yargıtay'a ve Danıştay'a yeni atamalar
Abone Ol google-news

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtay’a 100, Danıştay’a 12 üye seçimi gerçekleştirdi.

Habertürk muhabiri Fevzi Çakır'ın haberine göre, FETÖ yargılamaları nedeniyle yüksek yargının artan iş yükünü gidermek amacıyla yeni üye ataması yapılması 24 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı KHK ile kararlaştırılmıştı. KHK’da bu seçimlerin 6 aylık sürede yapılması öngörülüyordu.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ DOLAYISIYLA ERTELENMİŞTİ

HSK ilk olarak geçtiğimiz mayıs ayında seçimi yapmayı planladı. Ancak erken seçim kararı alınınca Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdülhamit Gül üyelik seçimlerinin ertelenmesine karar verdi. Ertelenen seçimler bugün gerçekleştirildi.

YARGITAY’A 106, DANIŞTAY’A 12 YENİ ÜYE

Sabah saatlerinde toplanan HSK Genel Kurulu; Yargıtay’a 100, Danıştay’a da 12 yeni üye seçti. Bu yeni üyelerin göreve başlamasıyla yüksek yargıda daireler ve kurullar yeniden şekillenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da önümüzdeki günlerde Danıştay’a 4 yeni üye ataması yapması bekleniyor.

BARIŞ AKADEMİSYENLERİ DAVASINA BAKAN HAKİM YARGITAY ÜYESİ OLDU

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlanan akademisyenlere yönelik davalara bakan Hakim Abdullah Özer’de Yargıtay üyesi oldu.

Bir diğer dikkat çeken isim ise Ensar Vakfı’nın paneline konuşmacı olarak katılan Hâkim Doğan Ağırman oldu.

11 Şubat 2017’de Twitter üzerinden Erdoğan’ın, “Artık ‘büyük olsun hepimizin olsun’ anlayışını yükselterek Yeni Türkiye’nin, Büyük Türkiye’nin, Müreffeh Türkiye’nin önünü açmanın vaktidir” sözlerini paylaşan Cengiz Turhan’da Yargıtay üyesi oldu. Turhan’ın Twitter üzerinden Erdoğan’ı birçok kez kez retweet ettiği görülüyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol