birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 14.10.2019 07:41

HSK’nin göreve iade ettiği savcı, FETÖ’den ceza aldı

HSK’nin ihraç edildikten üç ay sonra görevine iade ettiği Savcı Kır, FETÖ üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Başsavcı vekilliğine kadar yükselen Kır, bir kez daha açığa alındı

HSK’nin göreve iade ettiği savcı, FETÖ’den ceza aldı

DİLAN ESEN

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından ihraç edildikten üç ay sonra görevine iade eden savcı Semih Kır’a FETÖ üyeliği iddiasıyla altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Samsun’un Vezirköprü ilçesinde başsavcı vekilliğine kadar yükselmiş olan Semih Kır, tekrar açığa alındı.

VEZİRKÖPRÜ’YE ATANDI

O tarihte Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapan Semih Kır, 1 Aralık 2016’da FETÖ ile irtibatı olabileceği gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı. Kır, 13 Şubat 2017 tarihinde HSK tarafından meslekten çıkarıldı. HSK, üç ay sonra Kır hakkındaki görüşünü değiştirdi ve 8 Mayıs 2017’de göreve iade kararı verdi. Kır, Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

İDDİALARI REDDETTİ

Bu arada Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Semih Kır’a FETÖ üyeliği suçundan dava açıldı. Davada ifadesi alınan dört tanık, Semih Kır’ın üniversite yıllarında ve staj döneminde örgütün evlerinde kaldığını, bu ilişkisini 17-25 Aralık’tan sonra sürdürdüğünü ileri sürdü. Kır’ın evinde Fethullah Gülen’in şiirlerinin bulunduğu ses dosyası çıktı. Semih Kır ise hakkındaki tüm iddiaları reddetti.

YENİDEN AÇIĞA ALINDI

Semih Kır hakkındaki dava,17 Eylül tarihinde sona erdi ve Kır’a ‘silahlı örgüt üyeliği’ suçundan altı yıl üç ay hapis cezası verildi. Kır’a yurtdışına çıkış yasağı kondu. Bu karar üzerine Semih Kır, yeniden açığa alındı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız